Niezły typ z tego civica

2016-05-20 13:44:54 (ost. akt: 2016-06-03 10:23:51)
Niezły typ z tego civica

Autor zdjęcia: Honda

Są takie przejażdżki samochodem które zapamiętuje się do końca życia. Patrzysz na samochód, wsiadasz do niego, zajmujesz pozycję za kierownicą wciskasz pedał gazu i ...uśmiech nie znika z twojej twarzy.

Na początku pytanie: po czym odróżnić sportowe auto od "zwykłego" śmiertelnika jeżdżącego po drogach? Po wyjątkowej sylwetce, dużej mocy pod maską, spojlerze... Też, ale przede wszystkim po wyjątkowych zaciskach hamulcowych z najwyższej półki i to koniecznie czerwonych. Honda type R oczywiście takie ma.

Zanim przejdę do sedna sprawy muszę wytłumaczyć się mojemu szwagrowi, który marzył o przejażdżce hondą type R. "Sorry przyjacielu, nie tym razem, bo dostałem ją tylko na kilka godzin i musiałem nacieszyć się sam. Może więc innym razem".

Honda civic type R to najszybszy seryjnie produkowany samochód z przednim napędem. Dowody tego dał na wyścigowym torze Nurburging, przez fanów motoryzacji zwanym po prostu "ringiem". Pod maską tego zgrabnego kompaktu zamontowano nowoczesny silnik z bezpośrednim wtryskiem benzyny o pojemności dwóch litrów. Przyspieszenie od zera do setki zajmuje mu zaledwie 5,7 sekundy, a maksymalna prędkość, którą można dzięki niemu osiągnąć wynosi aż 270 km/h. Co ważne, żeby do niego wsiąść nie trzeba mieć pozwolenia na broń... bo civic jest też niebezpieczny, ale dla konkurencji. Drogi trzyma się jak przysłowiowa lokomotywa szyn. Zresztą po naciśnięciu na konsoli magicznego guzika ze znaczkiem "plus R" jeszcze bardziej się usztywnia i można wycisnąć z niego, niczym z cytryny, jeszcze więcej soku.

Zapomniałbym o mocy. To 310 KM przy 7000 obr./min. Dla porównania, nowe porsche 718 cayman dysponuje mocą 300 KM przy 6500 obr./min. "Japonka" ma też od "Niemca" wyższy moment obrotowy o całe 20 Nm i osiąga aż 400 Nm.


Moc drzemiąca w civicu powinna być pod kontrolą. Przecież nie chodzi tu tylko o frajdę z jady. Trzeba czuć się przede wszystkim bezpiecznie. Dlatego też auto, niczym w kuloodporną kamizelkę zostało wyposażone w komplet poduszek powietrznych włącznie z powietrznymi kurtynami. Do tego ma system aktywnego hamowania w ruchu miejskim, który wykorzystuje wiązkę laserową do monitorowania drogi znajdującej się przed pojazdem. Gdy wystąpi ryzyko kolizji, system automatycznie uruchamia czerwone łapy zacisków, które w mig chwytają tarcze hamulców o pokaźnej średnicy. Warto wspomnieć również: system ostrzegania o zjeżdżaniu z pasa ruchu, rozpoznawania znaków drogowych, czy monitorowania martwego pola w lusterkach.

Auto robi wyjątkowe wrażenie ze swoim dynamicznym wyglądem, przetłoczeniami blach, chrapami, spojlerem. Jadąc nim czujesz na sobie spojrzenia innych kierowców oraz przechodniów. Oczywiście płci pięknej również. Zgrabny na zewnątrz, a w środku? Wygodne fotele trzymające ciało na zakrętach i sportowe zegary. Do tego inteligentny wyświetlacz wielofunkcyjny sterowany przyciskami na kierownicy. A kierownica... a jakże, sportowa, obszyta delikatną skórką. Pedały wykonane z lekkich stopów i aluminiowa okrągła
gałka zmiany biegów. Jest ich sześć i pracują jak w szwajcarskim zegarku. Krótkie przełożenia są perfecyjne i dają niesamowitą radość z przyspieszania.

Warto dodać, że hondą civic type R mogą podróżować cztery osoby, a nie jak w większości aut sportowych tylko dwie, ewentualnie dwie plus dwójka dzieci z tyłu. Do tego mamy do dyspozycji normalny bagażnik. Nic tylko traktować ją jako pojazd użytkowy, nie tylko od święta i ...Robić wrażenie. Bo od tego honda type R jest specjalistką.

woj

Komentarze (3)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mn #1996843 | 81.190.*.* 20 maj 2016 18:11

    jakos dziwnie dla mnie wygląda, taki tuning z żywicą w garażu pod koniec lat 90tych, ale parametrami pewnie ścigant....

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. audi a6 2013r #1996804 | 94.254.*.* 20 maj 2016 17:21

    Za 2 tygodnie będę posiadaczen nowego type r. Dziwne że w Krakowie można ją kupić o wiele taniej niż w Olsztynie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)