Hybryda z przywilejami w Olsztynie?

2017-10-13 10:09:38 (ost. akt: 2017-10-13 10:13:10)

Słyszałem od znajomego, że w Warszawie auta hybrydowe mogą przejechać nawet traktem królewskim. Jak wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o przywileje dla aut z niską emisją trujących gazów na polskich drogach?

Hybryda z przywilejami w Olsztynie?

Autor zdjęcia: Pixabay

Jeżeli chodzi o królewski Kraków, osoby jeżdżące pojazdami hybrydowymi mogą korzystać z abonamentu przewidzianego dla samochodów ekologicznych. Pojazdy takie mogą wjeżdżać do m.in. strefy B, która obejmuje kilkanaście ulic w obrębie Plant oraz odcinki ul. Długiej, Basztowej czy Karmelickiej. To właśnie Kraków był pierwszym miastem w Polsce, gdzie już pięć lat temu wprowadzono system wsparcia dla kierowców aut hybrydowych. Było to efektem głośnej kampanii społecznej, której partnerami byli m.in. Urząd Miasta Krakowa oraz Toyota Motor Poland. Na co dzięki niej mogli liczyć proekologiczni kierowcy? Na przykład na przejazd bus pasami, zniesienie opłat za miejsca postojowe, czy wjazd do wspomnianej strefy ograniczonego ruchu.

Od jakiegoś czasu z udogodnień dla ekologicznych pojazdów mogą korzystać również mieszkańcy Wrocławia. Od 2014 roku obowiązuje tam zerowa stawka za parkowanie w strefach B i C, a w strefie A obniżona stawka dla samochodów elektrycznych i hybrydowych, których emisja dwutlenku węgla w cyklu miejskim nie przekracza 100g/km. Inne miasta również podążają tą drogą. Należą do nich między innymi: Katowice, Gdańsk, Szczecin, Świnoujście, Toruń czy Tarnów. W wielu polskich miastach kierowcy aut hybrydowych nie mogą jednak liczyć na preferencyjne traktowanie. Z kolei w krajach Unii Europejskiej to praktyka stosowana od lat. Do centrum Londynu wjedziemy hybrydowym autem bez żadnych opłat, podczas gdy kierowcy klasycznych aut muszą za taki wjazd słono płacić. Dlaczego gra jest warta świeczki?

Auta z napędem hybrydowym pozwalają na osiąganie bardzo niskiego spalania, szczególnie w cyklu miejskim. Dla przykładu Toyota deklaruje, że model auris z silnikiem spalinowym o poj. 1,8 i mocy 136 KM, który współpracuje z akumulatorem spala w mieście 3,5 litra benzyny. Z kolei ten sam model z benzynowym silnikiem o poj. 1,6 i mocy 132 KM ma spalać 8 litrów na 100 km. Jeżdżąc hybrydą nie tylko zaoszczędzimy pieniądze (ok. 20 zł na 100 km), ale również środowisko, bo hybryda emituje dużo mniej niebezpiecznych dla naszego zdrowia spalin. Atutem hybrydy jest również o wiele mniejszy hałas. Dla pieszych, oraz osób, które mieszkają w centrach miast ma to niebagatelne znaczenie.

Niestety, Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich o najgorszej jakości powietrza. Głównymi trucicielami są stare samochody oraz złej jakości węgiel spalany w nieprzystosowanych do tego technologicznie piecach. W czołówce polskich miast z najgorszą jakością powietrza znajduje się m.in. Kraków. Nie ma więc co się dziwić, że włodarze tego miasta zaczęli jako pierwsi ulgowo traktować pojazdy z napędem hybrydowym. Ostatnia zima pokazała, że smog również dotarł nad stolicę Warmii i Mazur. Były dni, kiedy jego stężenie w Olsztynie przekraczało kilkukrotnie dopuszczalne normy. Ulgowe traktowanie pojazdów hybrydowych mogłoby zapewne poprawić ten stan rzeczy. A może by tak zaoferować kierowcom hybryd tańsze miejsca parkingowe lub wpuścić ich na bus pasy? W końcu nasze miasto-ogród stawia na ekologię.

Komentarze (4)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. sprzedajsamochod.olsztyn.pl #2383080 | 37.47.*.* 26 lis 2017 10:14

  Świetny pomysł, mamy już tak bogate społeczeństwo, że żadna eko moda nam nie straszna. Jeśli to prawda, zapraszam do sprzedajsamochod.olsztyn.pl z chęcią kupię niby już nie modne auta, tylko zadbane samochody.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jestem za #2350537 | 82.43.*.* 14 paź 2017 13:04

  Super,powinno sie promowac auta ekologiczne.chcemy zyc w czystym srodowisku to kupujmy auta elektryczne, autobusy i korzystajmy z rowerow i tramwajow.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. niko #2350373 | 81.190.*.* 14 paź 2017 08:31

   Niesamowita abstrakcja... Ludzie, których stać na nowoczesne auto hybrydowe czy elektryczne płacą za parkowanie mniej, niż ludzie, których zazwyczaj po prostu nie stać.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz