Rolls-royce Johna Lennona

2017-07-18 17:00:00 (ost. akt: 2017-07-18 13:20:28)

W jaki sposób uczcić 50. lecie wydania albumu „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”? Wie, jak to zrobić marka Rolls-Royce, więc zamierza sprowadzić do Londynu słynny kolorowy rolls-royce phantom V którym jeździł John Lennon.

Rolls-royce Johna Lennona

Autor zdjęcia: Rolls-royce

Rolls-royce Johna Lennona należy należy obecnie do Royal British Columbia Museum w Kanadzie. Już niebawem znajdzie się na wystawie zorganizowanej przez markę Rolls-Royce w domu aukcyjnym Bonhams przy Bond Street. To nie przypadek, bo okolicę tę odwiedzał pod koniec lat 60. ubiegłego wieku sam John Lennon.

Wspomniany rolls-royce będzie wystawiony od 29 lipca do 2 sierpnia.
Kiedy Edward White 3 czerwca 1965 roku opuścił kapsułę Gemini 4 i jako pierwszy Amerykanin rozpoczął swój spacer w kosmosie, John Lennon wsiadł po raz pierwszy do swojego nowego rolls-royce'a phantom V w kolorze valentine black.

Na zlecenie muzyka nietuzinkowy model auta został wyposażony jak na gwiazdę rocka przystało. Zamiast tylnej kanapy zamontowano więc łóżko dla dwóch osób. We wnętrzu samochodu znalazł się m.in. telewizor, telefon oraz lodówka. Nie zabrakło również "unoszącego się" adapteru oraz przygotowanego na specjalne zamówienie systemu dźwiękowego. Dzięki zamontowaniu megafonu, muzyka mogła również płynąć na zewnątrz auta.

W 1967 roku, kiedy nagrania do “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band” były finalizowane, John Lennon postanowił przemalować swojego phantoma... Auto zostało zaprezentowane na kilka dni przed wydaniem płyty 1 czerwca i jak się okazało, tworzyło z nią całość. Okładka płyty przedstawiała tłum znanych osobowości, które inspirowały czwórkę z Liverpoolu.

Na pierwszym planie widoczni byli członkowie zespołu The Beatles ubrani w paradne stroje orkiestry sierżanta Pieprza. To jedna z najsłynniejszych okładek w historii muzyki.
Nowy wzór określany był jako psychodeliczny. Kolorystyka auta z dominującym żółtym oddawała klimat okładki „Sierżanta Pieprza”. Grafika nie była przypadkowa. Romskie klimaty niczym z cygańskich taborów przyciągały uwagę.

Rolls-royce w romskim stylu regularnie woził Lennona i pozostałych Beatlesów aż do 1969 roku. Warto wspomnieć, że Lennon miał również znacznie mniej widowiskowego phantoma w białym kolorze. W 1965 roku, jeszcze zanim został przemalowany, zawiózł zespół na ceremonię wręczenia Orderu Imperium Brytyjskiego.

W 1969 roku ponownie zawitał w pałacu królewskim, gdzie order został zwrócony w proteście przeciwko m.in. wojnie w Wietnamie. W 1970 roku Lennon przeniósł się razem z Yoko Ono do Stanów Zjednoczonych. Razem z nim popłynął tam legendarny rolls-royce. W USA woził również inne gwiazdy rocka, m.in. The Rolling Stones, Boba Dylana oraz The Moody Blues. W 1977 roku został przekazany na poczet podatków. Swoją długa podróż auto zakończyło w Royal British Columbia Museum w Victorii w Kanadzie.


Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB