Telefon uwięziony w samochodzie

2017-05-17 07:00:00 (ost. akt: 2017-05-16 15:40:39)
Telefon uwięziony w samochodzie

Autor zdjęcia: Nissan

Liczba kierowców, którzy przyznają się do korzystania z telefonu podczas jazdy zwiększyła się z 8 proc. w 2014 roku do 31 proc. w 2016 roku. Wygląda na to, że nie potrafimy powstrzymać się od sprawdzania swojego smartfonu i robimy to nawet podczas jazdy.

Z badań Nissana wynika, że niemal co piąty kierowca (18 proc.) przyznaje się do sms-owania za kółkiem. Czy jest na to jakaś recepta? Brytyjski oddział firmy Nissan wykorzystał liczącą niemal 200 lat technologię do opracowania koncepcyjnego rozwiązania, które zmniejsza poziom dekoncentracji kierowców korzystających ze smartfonów podczas jazdy.

Urządzenie jest wręcz genialne w swojej prostocie. Wykorzystuje zasadę wynalazku z lat 30. XIX wieku, zwanej klatką Faradaya — przestrzeni otoczonej przewodzącym prąd materiałem, takim jak druciana siatka, który jest nieprzenikliwy dla pola elektromagnetycznego. Nazwa klatki tego typu pochodzi od nazwiska angielskiego pioniera nauki Michaela Faradaya.

W podobny sposób został obudowany podłokietnik nissana juke'a. Po włożeniu do niego urządzenia elektronicznego, takiego jak smartfon, wszystkie sygnały elektromagnetyczne — w tym pochodzące z sieci komórkowej lub Bluetooth — zostają odcięte przez zewnętrzny materiał przewodzący, a tym samym przestają docierać do urządzenia.

System Nissan Signal Shield tworzy wokół zamkniętego telefonu strefę ciszy, blokując wszelkie przychodzące i wychodzące sygnały sieci komórkowej, jak również połączenia Bluetooth i Wi-Fi. Koncepcja ta pozwala kierowcy wyeliminować czynniki rozpraszające uwagę podczas jazdy, takie jak: wiadomości tekstowe, powiadomienia z serwisów społecznościowych czy informacje wysyłane przez zainstalowane w telefonie aplikacje.

Nissan Signal Shield pozwala kierowcom samodzielnie decydować o tym, czy chcą mieć łączność ze światem zewnętrznym podczas jazdy, czy też życzą sobie podróżować w przestrzeni wolnej od telefonów. Jest to rodzaj cyfrowego odwyku, w trakcie którego nic nie przeszkadza w prowadzeniu samochodu.
Jeśli kierowca chce korzystać z zapisanej w telefonie muzyki lub podcastów, może podłączyć urządzenie do pokładowego systemu audio za pomocą portu USB lub Aux. Telefon połączy się z samochodem przewodowo, nawet jeśli zostanie umieszczony w schowku Nissan Signal Shield.

Aby ponownie nawiązać połączenie z siecią komórkową, wystarczy otworzyć podłokietnik. To czynność, która nie wymaga oderwania wzroku od drogi i dotykania telefonu. Telefon ponownie zaloguje się do sieci i połączy się z pokładowym systemem multimedialnym przez Bluetooth.Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB