Holender wie, jak otwierać drzwi

2017-03-27 13:00:00 (ost. akt: 2017-03-27 12:59:58)
Holender wie, jak otwierać drzwi

Autor zdjęcia: Dingo

Temperatura podskoczyła i na drogach pojawili się rowerzyści. Kierowcy muszą więc zachować szczególną ostrożność i przypomnieć sobie o tych uczestnikach ruchu. Nie tylko podczas jazdy, ale także podczas wysiadania z samochodu.

The Dutch Reach to specjalna technika otwierania drzwi auta rodem z Holandii, kraju wiatraków, tulipanów i... rowerzystów. Polega na otwieraniu drzwi samochodu ręką bardziej oddaloną od drzwi. W przypadku kierowcy będzie to prawa ręka, w przypadku pasażera lewa. Postępując w ten sposób kierowca jest zmuszony do obrócenia ciała w kierunku drzwi, to daje mu możliwość spojrzenia przez ramię i sprawdzenia, czy nie nadjeżdża rowerzysta.

Metoda ta minimalizuje ryzyko uderzenia rowerzysty, zepchnięcia go z roweru czy, w skrajnym przypadku, wepchnięcia go pod jadący pojazd. Dlatego w Holandii wprowadzono ją jako element edukacji nt. bezpieczeństwa ruchu drogowego w szkołach oraz zachowanie, które trzeba przyswoić, przygotowując się do egzaminu na prawo jazdy.

— Warto korzystać z doświadczeń innych krajów w sytuacji, gdy w Polsce od kilku już lat dynamicznie rośnie popularność roweru jako codziennego środka transportu. Daleko nam jeszcze do statystyk Holandii czy Danii, ale dzięki wdrażaniu pewnych metod możemy pewne problemy minimalizować już teraz — mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Jak informuje policja, w ubiegłym roku na polskich drogach doszło do 2549 wypadków spowodowanych przez innych użytkowników drogi, w których poszkodowany został rowerzysta. Zginęły w nich 102 osoby, a prawie 2,5 tysiąca zostało rannych. Do większości wypadków z udziałem rowerzystów dochodzi w obszarze zabudowanym.
 

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB