Dotykowe okna w samochodzie

2017-02-16 07:00:00 (ost. akt: 2017-02-15 15:33:32)
Otworzyć szybę za pomocą szyby?

Otworzyć szybę za pomocą szyby?

Autor zdjęcia: Pixabay

W ciągu ostatnich dwóch dekad w projektach nowych samochodów można zauważyć trend znikających przycisków. Deski rozdzielcze są coraz uboższe, bo wszystko ustawimy na dotykowym ekranie komputera pokładowego. A gdyby tak otwieranie i zamykanie szyb, też nie wymagało naciskania przycisków?

W najnowszych samochodach niemal wszystko ustawimy za pomocą dotykowego wyświetlacza komputera pokładowego. Przyciski ze środkowego panelu systematycznie znikają. Zostały jeszcze te, ukryte w drzwiach auta. Jednak i one niedługo mogą zostać zastąpione, ale tym razem nie przez panel dotykowy.

Firma SsangYong chce, żeby okna w samochodach były otwierane i zamykane za pomocą dotyku... szyby! W jaki sposób? Przeciągając palcem w dół moglibyśmy je otworzyć albo uchylić, a w górę, analogicznie, zamknąć.

Na razie nie znane są konkretne specyfikacje działania systemu koreańskiego producenta. SsangYong ograniczył się jedynie do poinformowania o tym, że udało mu się wdrożyć takie rozwiązanie w środowisku testowym i powinno ono zostać zaprezentowane szerszej publice jeszcze w tym roku.

Czy to dobry pomysł? Zależy jak na to spojrzeć. Z jednej strony to duże ułatwienie, bo nie musimy szukać przycisku, żeby otworzyć okno, bo wystarczy przeciągnąć palcem po szybie. Ten sposób jest również przydatny w momencie, kiedy chcemy uchylić szybę, a jesteśmy już na zewnątrz pojazdu. Problem pojawia się w momencie, kiedy przewozimy samochodem dziecko. Musiałaby istnieć specjalna blokada, która uniemożliwiałaby mu korzystanie z tej funkcji. Kolejną sprawą jest kwestia czystości. Otwierane przy pomocy dotyku szyby, bardzo szybko brudziłyby się.

Pomysł firmy SsangYong nie jest jednak rewolucyjny. W 2015 roku o podobnym rozwiązaniu mówili już inżynierowie Jaguara. Twierdzili, że wiedzą jak sprawić, żeby szyby otwierały się na dotyk oraz jak wprowadzić tą metodę do produkcji masowej. Która z firm wykorzysta pomysł jako pierwsza w swoich samochodach? Możliwe, że przekonamy się o tym już w tym roku.

Adam Nowiński

Komentarze (3)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Czok -sonkjung #2183719 | 81.15.*.* 16 lut 2017 09:25

  A za pomacą Pierdięcia będze otwieral sie bagaznik

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. moto #2183706 | 89.228.*.* 16 lut 2017 09:09

   Ciekawe,kto będzie mył szyby po paluchach ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz