Niemcy wybierają auta srebrne, szare, czarne i białe

2017-01-03 16:15:00 (ost. akt: 2017-01-04 09:50:23)
Niemcy wybierają auta srebrne, szare, czarne i białe

Autor zdjęcia: Pixabay

Jeżeli chodzi o wybór koloru samochodu, nasi zachodni sąsiedzi są w tej kwestii raczej konserwatywni. Wybierają srebrny, szary, czarny i biały. Z tych odważniejszych - niebieski.

Jak wynika z opracowania VDA na bazie rejestracji nowych samochodów osobowych w Niemczech (dane za okres styczeń-listopad 2016), użytkownicy aut nad Renem najczęściej wybierają modele w kolorze srebrnym lub szarym (udział 28,1 proc.). Na miejscu drugim i trzecim zestawienia ląduje natomiast lakier czarny (27,4 proc.) oraz biały (20 proc.).

Obserwowane zjawisko stanowi kontynuację trendu, który rynku niemieckim widać już od kilkunastu lat. Bowiem od roku 2000 udział trzech wymienionych kolorów w całym rynku stale przekracza granicę 50 proc. Obecnie jest to nawet wielkość rzędu przeszło 75 proc.

Jedną z przyczyn opisanej sytuacji jest rosnący segment klientów flotowych, dla których zamiar późniejszej odsprzedaży samochodu odgrywa jakże ważną rolę. A teoretycznie łatwiej jest znaleźć kupca na model, który występuje w uniwersalnym kolorze, takim jak na przykład srebrny czy czarny.

Natomiast listę bardziej ekstrawaganckich kolorów wśród nowych osobówek otwiera niebieski, którego udział kształtuje się na poziomie około 9,6 proc.
A jakie kolory samochodów preferowane są w całej Europie? W ubiegłym roku firma BASF opublikowała raport na temat najpopularniejszych kolorów w segmencie motoryzacyjnym na Starym Kontynencie. Okazuje się, że króluje biały. Właściwie odsetek aut w tym kolorze rośnie od dziesięciu lat i obecnie stanowi około 30 proc. udziału w rynku.

Wspomniane kolory: czarny, szary i srebrny, które są popularne w Niemczech, prym wiodą również w Europie. Wykończenie w tych barwach stosowane było w aż 75 proc. nowych pojazdów. Podobnie jak u naszych zachodnich sąsiadów, popularny jest również niebieski. Często spotkanymi kolorami są także czerwony i brązowy. W 2015 roku ponad połowa wszystkich aut w Europie pokryta została luksusowym lakierem metalicznym, a 16 proc. lakierem perłowym.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB