Gorsze warunki na drogach, sprawdź jak nie wpaść w poślizg

2016-11-17 07:09:10 (ost. akt: 2016-11-16 20:47:43)
Gorsze warunki na drogach, sprawdź jak nie wpaść w poślizg

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Niskie temperatury i opady śniegu powodują, że łatwiej stracić kontrole nad samochodem i wpaść w poślizg. Jak zachować się na śliskiej nawierzchni i utrzymać kontrolę nad autem? Przygotowaliśmy dla Was zbiór porad.

Opady śniegu, przymrozki i miejscowa gołoledź powoduje, że na drogach powinno się zachować szczególną ostrożność. Najnowsze auta mają na pokładzie co najmniej kilkanaście czujników zapobiegających utracie kontroli nad pojazdem. Jednak nawet najnowsze czujniki bez kierowcy z odpowiednimi umiejętnościami nie zapobiegną niebezpiecznym sytuacjom na drodze.

Za utratę kontroli nad samochodem odpowiada głównie kierowca. Auto powinno być także odpowiednio przygotowane do zimy, prócz zmiany opon na zimowe powinniśmy pamiętać o wlaniu właściwego płynu do spryskiwaczy i kontroli stanu technicznego pojazdu. Aby jazda samochodem zimą nie była utrapieniem należy zachować szczególną ostrożność i pamiętać o kilku zasadach. Większość z nich związana jest z gwałtownymi ruchami.

Nie ruszaj gwałtownie i zachowaj bezpieczną prędkość

Zbyt gwałtowne ruszanie z miejsca i przyśpieszanie może wprowadzić nasz pojazd w poślizg. Szczególnie starsze samochody nie posiadające czujników stabilizacji jazdy są szczególnie wrażliwe na utratę kontroli nad pojazdem podczas gwałtownego przyśpieszania.

Szczególnie kierowcy aut z tylnym napędem powinni zwrócić na to uwagę. Jeżeli koła na osi napędzającej pojazd zaczną buksować odpuśćmy nogę z gazu, gwałtowne naciśnięcie hamulca może pogorszyć sytuację.

Unikaj gwałtownego hamowania

W przypadku poślizgu wielu kierowców niemal natychmiast naciska hamulec. To nie poprawi sytuacji, a pojazd nadal będzie sunął po śliskiej nawierzchni. Większość współczesnych aut wyposażona jest w system ABS, który automatycznie dostosowuje siłę hamowania do warunków panujących na drodze. Wystarczy nacisnąć do oporu pedał hamulca. W przypadku, kiedy nasz pojazd nie posiada tego systemu to warto hamować pulsacyjne. Chodzi o naciskanie i odpuszczanie hamulca, kiedy poczujemy, że koła tracą przyczepność.

Aby zminimalizować ryzyko poślizgu najlepiej jest hamować silnikiem. To znaczy zdjąć nogę gazu, wtedy pojazd zacznie powoli zwalniać wraz ze spadkiem obrotów silnika.

Delikatnie operuj kierownicą

Nagłe zmiany kierunku podczas jazdy po śliskiej nawierzchni mogą spowodować utratę przyczepności. Podczas gołoledzi unikajmy gwałtownych manewrów.

Podsterowność i nadsterowność. Jak wyjść z poślizgu
Są dwa główne rodzaje poślizgu zależne od układu napędowego auta. Pojazdy przednionapędowe mają tendencje do podsterowności, czyli utraty przyczepności przednich kół. Tylnonapędowe narażone są na nadsterowność, czyli utraty kontroli nad tylną osią. Z podsterownością mamy do czynienia, kiedy podczas zakrętu nie mieścimy się w łuku, np. skręcając w lewo nasz pojazd ściąga na prawo. Nadsterowność jest wtedy, gdy pojazd przechyla się zbyt mocno w stronę zakrętu.

Jeżeli nasz pojazd wpadnie w poślizg powinniśmy zareagować odpowiednio w zależności od rodzaju poślizgu. Jeżeli utracimy kontrolę nad przednimi kołami, powinniśmy zdjąć nogę z gazu i zmniejszyć łuk wykonywanego zakrętu. Pozwoli to przednim kołom na odzyskanie przyczepności i wyprowadzenie pojazdu z niebezpiecznej sytuacji.

Kierowcy aut tylnonapędowych w przypadku poślizgu tylnych kół powinni wykonać kontrę kierownicą. Taki manewr pozwoli naprowadzić samochód na właściwy tor jazdy. Eksperci radzą, aby nie naciskać na hamulec, bo może spowodować to pogłębienie problemu.

I najważniejsza zasada, kiedy na drodze jest ślisko, należy jechać poniżej limitu prędkości.

Komentarze (7)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. . #2114490 | 94.254.*.* 17 lis 2016 10:00

  A jak tam ten rajdowiec co wczoraj po torach jeździł? Udało mu sie wyjechać?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. rozum #2114422 | 193.243.*.* 17 lis 2016 08:37

  Nic nie pomoże jak się jeździ bez rozumu, pozdrawiam cymbała który około 6.20 w lesie miejskim w kierunku Dywit wyprzedzał kolumnę samochodów białym blaszakiem (chyba Mercedes) nie mając miejsca na to wyprzedzanie. Polecam kierującemu zmienić pracę bo wyczucia sytuacji to nie masz za grosz szkoda żebyś kogoś zabił swoimi umiejętnościami drivera.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. matijas #2114412 | 81.15.*.* 17 lis 2016 08:15

  Wystarczy miec zimowe opony ; I podstawowe umiejetnosci a nie na letnich na dodatek lysych oponach

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  Porady i informacje
  więcej »