Najwięcej wypadków na skrzyżowaniach

2016-10-06 08:00:00 (ost. akt: 2016-10-04 16:02:16)
Prawie połowa wypadków spowodowana jest nieudzieleniem pierwszeństwa przejazdu

Prawie połowa wypadków spowodowana jest nieudzieleniem pierwszeństwa przejazdu

Autor zdjęcia: Renault

Skrzyżowania to jedne z najniebezpieczniejszych miejsc dla kierowców. Według danych policji, każdego roku dochodzi na nich średnio około 10 tysięcy wypadków, co stanowi ponad 30 proc. wszystkich wypadków drogowych w naszym kraju. Wielu niebezpiecznych dla życia i zdrowia zdarzeń można uniknąć, redukując prędkość przed skrzyżowaniem.

Niestety, bezpieczeństwu nie sprzyja to, że kilkaset fotoradarów nadzorowanych dotychczas przez gminy, jest od początku tego roku wyłączonych z użytkowania.
— Zawsze należy zwolnić przed skrzyżowaniem, aby móc prawidłowo ocenić sytuację na drodze — radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. — Bez względu na rodzaj skrzyżowania. 50 proc. wypadków to efekt tego, że kierowca nie udzielił pierwszeństwa przejazdu. Dlatego właśnie szczególną ostrożność należy zachować na skrzyżowaniach z drogą z pierwszeństwem.

Jak się okazuje, wypadki na skrzyżowaniach to nie tylko polski problem. Komisja Europejska ocenia, że w większości krajów odsetek wypadków, które mają miejsce na skrzyżowaniach dróg kształtuje się na poziomie 40–60 proc. Celem wielu instytucji prowadzących badania na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego jest takie projektowanie skrzyżowań, aby zapewniały efektywny ruch wszystkich uczestników ruchu, przy jednoczesnym wzroście komfortu i bezpieczeństwa. Może więc warto pomyśleć o zainstalowaniu fotoradarów w okolicach skrzyżowań?

— Jak wykazują prowadzone w wielu krajach badania, fotoradary są skutecznym sposobem ograniczenia prędkości, a co za tym idzie, ograniczenia liczby wypadków i kolizji — odpowiada Zbigniew Weseli. — Szczególnie w miejscach typu skrzyżowania i przejścia dla pieszych. Przez wiele miesięcy może utrzymywać się efekt automatycznego zwalniania kierowców w miejscach umieszczenia niedziałających fotoradarów. Będą to robić z przyzwyczajenia. Być może bardziej świadomi uczestnicy ruchu drogowego uznają, że tak po prostu należy robić, bez względu na to, czy jest to zagrożone mandatem czy nie, bo poczucie bezpieczeństwa na drodze jest dla nich bardzo istotne.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. @+ #2081760 | 88.156.*.* 6 paź 2016 14:54

    No t pismak się wykazał intelektem. Takiego niusika spłodzić to trzeba mieć IQ godne Einsteina.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Porady i informacje
więcej »