Kolejny łazik ma polecieć w kosmos

2016-08-09 06:01:10 (ost. akt: 2016-08-08 16:04:38)
Kolejny łazik ma polecieć w kosmos

Autor zdjęcia: Suzuki

Suzuki podpisało umowę partnerską z firmą Hakuto, która weźmie udział w konkursie Google Lunar XPRIZE, wysyłając na Księżyc łazika.

Hakuto to pierwsza japońska prywatnie finansowana inicjatywa biorąca udział w konkursie Lunar XPRIZE sponsorowanym przez Google. Konkurs polega na wysłaniu łazika na Księżyc, który przemierzy 500 metrów i prześle na Ziemię wysokiej rozdzielczości materiały filmowe i zdjęciowe.

Suzuki zapewni wsparcie techniczne w budowanie łazika dla zespołu Hakuto. Przed zespołem Suzuki stoi kilka wyzwań. Jednym z nich jest obniżenie masy łazika, co pozwoli na obniżenie kosztów wysłania go w kosmos. Należy również odpowiednio dostosować właściwości jezdne łazika, aby bez problemu poruszał się po Księżycu, który pokryty jest regolitem przypominającym miałki piach. W tych celach Suzuki wykorzysta wiedzę i technologie stosowane przy produkcji samochodów miejskich oraz tych z napędem na cztery koła.

Pojazd księżycowy podczas misji Apollo 15
Fot. NASA
Pojazd księżycowy podczas misji Apollo 15

Warto wspomnieć, że podczas kilku misji Apollo w latach 70. ubiegłego wieku używano pojazdu księżycowego, którego jednym z głównych konstruktorów był Mieczysław Bekker, inżynier polskiego pochodzenia. Pojazd ważył ponad 200 kg i mógł zabrać na pokład dwóch astronautów. Co ciekawe, jego opony zostały wykonane z ocynkowanego drutu fortepianowego... Każde z nich było napędzane osobnym silnikiem elektrycznym o mocy 0,25 KM.
Źródło: Materiały prasowe

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Porady i informacje
więcej »