Pies to pasażer, o którego trzeba zadbać

2016-07-28 15:45:54 (ost. akt: 2016-07-26 15:50:01)
Pies to pasażer, o którego trzeba zadbać

Autor zdjęcia: Feu Vert

Wyjeżdżasz na wakacje? A co z pupilem? W trakcie podróży samochodem zadbaj o bezpieczeństwo swoje, jak i swojego psa. Pamiętaj, że również jemu może zdarzyć się choroba lokomocyjna.

Zwierzę, tak, jak inni pasażerowie, powinno czuć się przede wszystkim bezpiecznie. Co więc robić? Przede wszystkim zadbaj o jego dokumenty, szczególnie, jeżeli wyjeżdżasz za granicę. W ten sposób nie będziesz musiał udowadniać, że jesteś jego właścicielem, a pies jest szczepiony i zdrowy. Główna zasada jest taka, że zwierzę nie powinno zajmować miejsca obok kierowcy. W ten sposób ograniczałoby nam widoczność oraz ruchy.

Pierwsza wycieczka autem bywa dla psa, szczególnie szczeniaka, bardzo dużym stresem i czasami wywołuje chorobę lokomocyjną, należy uważać więc, aby go nie przekarmić. Przed podróżą można natomiast bez obaw dać pupilowi wodę.
W trakcie gwałtownego hamowania ciało zwierzęcia również podlega prawom grawitacji, przez co jego masa może wzrosnąć nawet kilkukrotnie. Dlatego też zwierzaka najlepiej przewozić na tylnej kanapie i unieruchomić miękkimi, wykonanymi z pianki szelkami. Zapięcie przyczepia się do pasów bezpieczeństwa.


Małe psy, głównie do 10 kg powinny być przewożone w specjalnych transporterach. Rozmiar klatki należy przede wszystkim dostosować do wielkości psa. Wybierając transporter, zwróć uwagę na to, czy pupil będzie miał w nim odpowiednią ilość miejsca np. czy będzie mógł się obrócić się w drugą stronę. Klatkę dla małych psów również należy unieruchomić pasami bezpieczeństwa.

Bardzo przydatnym elementem pomagającym w przewozie psów samochodem jest specjalna mata samochodowa. Mocuje się ją do tylnych i przednich zagłówków. Mata samochodowa zabezpiecza tylną kanapę przed sierścią zwierzęcia i uniemożliwia przedostanie się psa na przód auta.
Jadąc ze zwierzęciem, uważajmy również na styl jazdy. Jeśli to możliwe, unikajmy gwałtownego hamowania czy ruszania, a klaksonu używajmy tylko w wyjątkowych sytuacjach. I jeszcze jedno. Róbmy przerwy podczas podróży, szczególnie, jeżeli jest długa i wyczerpująca.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB