Nie gwiazdorz za kierownicą

2016-07-21 12:30:54 (ost. akt: 2016-07-21 16:24:51)
Nie gwiazdorz za kierownicą

Autor zdjęcia: Renault

Nieraz policja apeluje do kierowców, aby prowadząc samochód nie brali do ręki telefonów komórkowych, a jeżeli już, to używali zestawów głośnomówiących. Obecnie śmiertelnie niebezpieczne jest robienie selfie.

Korzystając z telefonu podczas jazdy znacząco zwiększamy ryzyko wypadku. Jeszcze do niedawna to ryzyko wiązało się z wysyłaniem SMS-ów czy rozmowami telefonicznymi.
Obecnie śmiertelnie niebezpieczne okazuje się robienie selfie i wysyłanie postów na portale społecznościowe. Badania brytyjskiego Institute of Advanced Motorists pokazują, że jeden na dziesięciu kierowców robi sobie selfie, kierując autem.

— Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy oznacza konieczność oderwania wzroku od drogi i otoczenia. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że w takiej sytuacji mogą przejechać nawet kilkadziesiąt metrów bez żadnej kontroli otoczenia — mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. — Warto też mieć świadomość, że trzymanie telefonu oznacza oderwanie na pewien czas ręki od kierownicy, a to z kolei może skutkować utratą kontroli nad pojazdem.

Kierowca w krótkim czasie musi przeanalizować bardzo wiele bodźców i odpowiednio na nie zareagować. Jazda, w szczególności po mieście, gdzie uczestników ruchu jest bardzo dużo, wymaga pełnego skupienia i obserwacji otoczenia. Robienie sobie zdjęć podczas kierowania autem nie sprzyja skupieniu i szybkim reakcjom. Jeśli mamy potrzebę udokumentowania podróży aparatem telefonicznym, poprośmy jednego z pasażerów o zrobienie nam zdjęcia. Jeśli nikt z nami nie jedzie, zatrzymajmy się w bezpiecznym miejscu i wówczas skorzystajmy z telefonu.

Badania brytyjskiego Institute of Advanced Motorists pokazują, że najczęściej zdjęcia podczas jazdy robią sobie młodzi kierowcy — 15 proc. w przedziale wiekowym 18-24 lata oraz 19 proc. w wieku 25-35 lat.
Z roku na rok przybywa mandatów za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy. Tylko w 2015 roku polscy kierowcy w sumie zapłacili mandaty w wysokości 23 miliony złotych. Korzystając z telefonu komórkowego za kierownicą, każdy kierowca musi liczyć się z mandatem w wysokości 200 zł. Dodatkowo dostanie także 5 punktów karnych.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. tgv #2030742 | 31.0.*.* 21 lip 2016 16:31

    Codziennie mijam " mistrzów" kierownicy z komórką przy uchu. Szczególnie interesująco wyglądają ich dzikie manewry bez żadnego ostrzeżenia. Po prostu masakra...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz