Napoleon za kółkiem, czyli piękne klasyki na Warmii

2016-05-10 15:53:27 (ost. akt: 2016-05-11 08:13:54)

Olsztyński Klub Motorowy, sekcja samochodów zabytkowych „Piękne Klasyki na Warmii” organizuje 14 maja już III Rajd Napoleoński.

Napoleon za kółkiem, czyli piękne klasyki na Warmii

Autor zdjęcia: Olsztyński Klub Motorowy

Czy Napoleon jeździł samochodem? Kto wie? Na pewno jako wykształcony człowiek o nim słyszał. W 1769 roku, kiedy to się urodził, francuski wojskowy i inżynier Nicolas Cugnot skonstruował pierwszy pojazd o napędzie kołowym. Eksperymentalny ciągnik artyleryjski miał dwa koła z tyłu i jedno z przodu, które podtrzymywało kocioł parowy. Pierwotne auto poruszało się z prędkością 4 km/h i mogło pociągnąć aż cztery tony! Co prawda nasz region w 1807 roku cesarz Francuzów odwiedził konno, ale do dziś pamięta się o jego zwycięskich potyczkach.

To dlatego Olsztyński Klub Motorowy, sekcja samochodów zabytkowych „Piękne Klasyki na Warmii” organizuje w dniu 14 maja 2015 roku już III Rajd Napoleoński. Jego trasa będzie przebiegała przez miejscowości, w których Napoleon gościł: z Olsztyna, przez Dywity, do Dobrego Miasta. Celem imprezy jest propagowanie i promocja odwiedzanych miejscowości.

— W imprezie mogą wziąć udział pojazdy klasyczne, jak i współczesne — mówi Wojciech Kozłowski, sekretarz Olsztyńskiego Klubu Motorowego.

Rajd startuje spod Muzeum Nowoczesności przy ul. Knosały 3B w Olsztynie o godz 13.00. Aby wziąć udział w rajdzie, na miejscu należy być najpóźniej do godz. 12.30. W połowie trasy, w Wipsowie planowany jest grill.

woj

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB