Najwięcej aut produkuje się w Chinach, Usa oraz Japonii

2016-03-31 15:09:55 (ost. akt: 2016-03-30 15:11:19)
Najwięcej aut produkuje się w Chinach, Usa oraz Japonii

Autor zdjęcia: Opel

W ubiegłym roku najwięcej aut wyprodukowano w Chinach, bo ponad 24, 5 mln. W Europie prym wiodą Niemcy z produkcją ponad 6 mln sztuk.

Chiny, USA oraz Japonia — tak wygląda aktualnie czołowa trójka krajów, które mogą pochwalić się na świecie najwyższą produkcją samochodów.
Jak wynika ze światowego rankingu czołowych producentów pojazdów na świecie, w roku 2015, według danych stowarzyszenia OICA, najwięcej samochodów wyprodukowano w Chinach, bo aż 24 503 326 egzemplarzy. To o około 3,3 proc. więcej, niż wskazuje rezultat za rok poprzedzający.

Na miejscu drugim oraz trzecim światowego rankingu produkcyjnego uplasowały się odpowiednio USA oraz Japonia. W Stanach Zjednoczonych doliczono się w roku ubiegłym dokładnie 12 100 095 pojazdów ( wzrost o 3,8 proc.). Z kolei w Kraju Kwitnącej Wiśni fabryki wytworzyły 9 287 238 sztuk ( spadek o 5,1 proc.).
Największym producentem w Europie są Niemcy. W ubiegłym roku wyprodukowano tu łącznie 6 033 164 aut ( wzrost o 2,1 proc.).

W tej statystyce Polska jako kraj do gigantów może i nie należy, mamy się jednak czym pochwalić, jeżeli chodzi o wartość eksportu z polskich fabryk branży motoryzacyjnej. Otóż w ubiegłym roku po raz pierwszy przekroczyła ona granicę 20 miliardów euro. Jak podaje firma analityczna AutomotiveSuppliers, w porównaniu z eksportem za rok poprzedzający wolumen zwiększył się aż o 9,65 proc., osiągnąwszy poziom około 20,52 miliardów euro.
woj

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB