Pierwszą kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest długość piór. Informację o tym, jaka długość jest nam potrzebna, możemy znaleźć w instrukcji użytkowania pojazdu. Jeśli nie mamy takiego dokumentu, możemy zmierzyć ich długość własnoręcznie. Należy pamiętać o tym, że poszczególne długości obu wycieraczek mogą być różne.
Kolejna istotna sprawa to rodzaj mocowania wycieraczek. Należy tu zwrócić uwagę na miesiąc i rok oraz kraj produkcji, a także model pojazdu, bo to właśnie od nich uzależniony będzie rodzaj pasującego zaczepu. Coraz większa liczba producentów wycieraczek dołącza do zestawu adaptery, pasujące do różnego rodzaju mocowań – przy metalowym adapterze mocowanie jest znacznie bardziej wytrzymałe niż w przypadku powszechnie stosowanych plastikowych zamienników.
„Decydując się na zakup nowych wycieraczek samochodowych, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko długość pióra, ale także tworzywo, z którego zostało wykonane” – mówi Maciej Nowopolski z firmy produkującej wycieraczki. – „Guma tańszych modeli wykonana jest z kauczuku syntetycznego, natomiast, w przypadku lepszej jakości piór – z kauczuku naturalnego. Na polskim rynku w ostatnim czasie pojawiła się nowość – pióra wykonane z mieszanki silikonowo – kauczukowej. Taki rodzaj piór jest bardziej odporny na warunki atmosferyczne, co bezpośrednio przekłada się na ich żywotność”.
Na rynku występują dwa rodzaje wycieraczek samochodowych: szkieletowe oraz bezszkieletowe. Pierwsze z nich charakteryzują się solidnym, metalowym stelażem, który za pomocą równo rozmieszczonych punktów docisku, dopasowuje część roboczą wycieraczki do szyby, czyli gumę odpowiedzialną za zbieranie wody z szyby. Jest to rozwiązanie stosowane w starszych samochodach – nowe pojazdy są seryjnie wyposażane w wycieraczki bezszkieletowe (płaskie), czyli takie, które charakteryzują się brakiem metalowej konstrukcji. W środku wycieraczki płaskiej jest sprężysta metalowa szyna zatopiona w obudowie gumowej. Ich stelaż zintegrowany są z częścią roboczą, dzięki sprężystości materiału, z którego zostały zbudowane. Jakie są różnice w użytkowaniu wycieraczek szkieletowych i bezszkieletowych? Te pierwsze są tańsze, ale przy szybkiej jeździe producenci zalecają używanie spojlera, który dociśnie wycieraczkę do szyby. Z kolei wycieraczki bezszkieletowe dzięki aerodynamicznemu kształtowi i lepszemu przyleganiu do szyby generują mniejszy opór powietrza podczas szybkiej jazdy. Dodatkowo ten rodzaj wycieraczek nie rdzewieje ani nie przymarza do szyby zimą.
Trzeba pamiętać, że rodzaj wycieraczek uzależniony jest od modelu naszego samochodu. Jeżeli nasz pojazd został fabrycznie wyposażony w wycieraczki bezszkieletowe, oznacza to, że w przyszłości powinniśmy kupować właśnie takie. W innym wypadku, wycieraczki szkieletowe mogą nie zmieścić się w szczelinie nowego auta, znajdującej się pomiędzy maską a szybą.
oprac. jm
Źródło: Oximo
Komentarze (8)
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
Jan #2122224 | 31.1.*.* 28 lis 2016 08:32
Ja również używam wycieraczek Visee. Jak dla mnie najlepsze
!
odpowiedz na ten komentarz
Jarek #2073654 | 5.60.*.* 26 wrz 2016 15:15
Ja już kolejny komplet wycieraczek kupiłem od Visee. szczerze polecam. Nie mam czasu na przeglądanie miliona dostępnych ofert, u nich zawsze dobiorę od razu i wsyzstko gra.
!
odpowiedz na ten komentarz
Olek #2046443 | 109.232.*.* 15 sie 2016 11:28
Testowałem wiele marek wycieraczek i zawsze miały jakiś mankament. Od kilku miesięcy testuję wycieraczki GERMAN z polecenia znajomego. Powiem Wam, że puki co mają najlepszy stosunek ceny do jakości. Są dobrze wykonane, ładnie pracują a kosztuję nieco ponad 30 zł za komplet.
!
odpowiedz na ten komentarz
Darek #2034070 | 46.76.*.* 26 lip 2016 17:24
Trzeba przyznać że taka powłoka jest idealna w czasie ulewy a i koszt zrobienia nie wysoki.
!
odpowiedz na ten komentarz
harrylepper #2033855 | 185.128.*.* 26 lip 2016 11:17
Ja nie mam z tym problemu odkąd skorzystałem z powłoki hydrofobowej, dzięki której ograniczyłem używanie wycieraczek. Fajna opcja, niedroga, a ułatwia spływanie deszczu po szybie.
!
odpowiedz na ten komentarz
Hubert #1976537 | 77.65.*.* 15 kwi 2016 10:52
Na visee.pl wpisuje sie typ auta i automatycznie wyszukuje odpowiednie wycieraczki. W taki sposób zamówiłem zbieracze wody do 3 moich aut bez potrzeby zbytniego główkowania. :D
!
odpowiedz na ten komentarz
pokaż odpowiedzi (1)
allensteiner #1939773 | 88.156.*.* 25 lut 2016 12:13
Jeżeli twoje wycieraczki - zgodnie ze wstępem do artykułu - po pół roku są do niczego, zaparkuj przed dowolnym supermarketem. Zaraz cię znajdzie sprzedawca takich, które wytrzymają co najmniej 10 miesięcy.
!
odpowiedz na ten komentarz