Co to jest jazda defensywna?

2016-02-09 15:24:17 (ost. akt: 2016-02-09 15:29:10)
Jedna z zasad dot. jazdy defensywnej mówi: nie zaskakuj i nie daj się zaskoczyć!

Jedna z zasad dot. jazdy defensywnej mówi: nie zaskakuj i nie daj się zaskoczyć!

Autor zdjęcia: Pixabay

Jako pierwszy jej reguły sformułował Amerykanin Chris Imhoff. Mowa o Defensive Driving — czyli jeździe defensywnej. Pierwszy kurs tego rodzaju zorganizowano w Stanach Zjednoczonych już w 1964 roku. Później przyszedł czas na Skandynawię.

Już od ponad pół wieku w krajach anglosaskich oraz skandynawskich szkolenia Defensive Driving (DD) są podstawą edukacji bezpiecznych i odpowiedzialnych kierowców. DD stopniowo stał się popularny także w innych krajach, jako wzór odpowiedzialnego kierowania pojazdami w ruchu drogowym oraz świadomego unikania dających się przewidzieć zagrożeń.     

Co oznacza więc jazda defensywna? Po pierwsze, to jazda z założenia zawsze bezpieczna, czyli zaplanowana i świadoma, wykluczająca ryzykowne manewry, omijająca ryzykowne trasy, czy pory podróży. Po drugie, to jazda z wyprzedzającą obserwacją i planowaniem najbliższych manewrów pod kątem unikania dostrzeżonych lub spodziewanych zagrożeń. Po trzecie, to jazda ze świadomym i konsekwentnym wykorzystywaniem wiedzy oraz umiejętności tak, aby uniknąć wypadku i nie uczynić krzywdy ani sobie, ani nikomu innemu na drodze.

— Kluczem do jazdy defensywnej jest świadome maksymalizowanie korzyści z wyuczonych nawyków jazdy bezpiecznej, poprzez dalekosiężną obserwację drogi, wyprzedzające planowanie manewrów oraz konsekwentne wybieranie pozycji na drodze i prędkości w sposób zwiększający bezpieczeństwo — tłumaczy Radosław Jaskulski, instruktor Skoda Auto Szkoła. — Jednocześnie jest to świadome unikanie manewrów powodujących ryzyko uwikłania się w wypadek-kolizję bądź otrzymania mandatu karnego.

Przykazania dotyczące defensywnej jazdy:


1. Skanuj wzrokiem drogę i jej otoczenie. Patrz jak najdalej do przodu, a wcześniej zauważysz i zareagujesz na potencjalne zagrożenia.
2. Przestrzegaj zasad ruchu drogowego. Bądź kierowcą szanującym innych uczestników ruchu.
3. Nie zaskakuj, nie daj się zaskoczyć. Przewiduj zachowania innych uczestników ruchu drogowego.
4. Obserwuj i bądź widoczny dla innych. Komunikuj czytelnie swoje zamiary innym uczestnikom ruchu drogowego kierunkowskazami, światłami „stop“, gestami lub spojrzeniami.
5. Bądź skoncentrowany na bezpiecznym prowadzeniu auta. Oceniaj swoje manewry pod kątem tego, co mógłbyś zrobić lepiej.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. www #1928708 | 83.6.*.* 10 lut 2016 07:23

    Według mnie każdy kierowca powinien tak jeździć, a kto nie jeździ tak - to powinien stracić uprawnienia do kierowania.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz