10 przykazań kierowcy zimą

2015-11-26 10:19:11 (ost. akt: 2015-11-26 11:22:26)
Zimą droga hamowania wydłuża się nawet 10-krotnie!

Zimą droga hamowania wydłuża się nawet 10-krotnie!

Autor zdjęcia: pixabay.com

Zima zbliża się wielkimi krokami, ale najbliższe tygodnie to nie tylko czas przedświątecznych przygotowań, kupowania prezentów. To też okres, w którym powinniśmy szczególnie pamiętać o naszym codziennym bezpieczeństwie na drodze. Zimowa pora sprzyja zagrożeniom związanym z niskimi temperatur, opadami śniegu i oblodzenia.

Według danych Komendy Głównej Policji w ubiegłym roku na polskich drogach doszło do niemal 35 tys. wypadków, w których zginęły 3 202 osoby (w samym województwie warmińsko- mazurskim odnotowano ok. 1,6 tys. wypadków, w których śmierć poniosło 141 osób). Z zimowych miesięcy najbardziej niebezpieczny był grudzień, kiedy miało miejsce prawie 3,3 tys. wypadków (9,4% spośród całego 2014 r.), a śmierć poniosły 323 osoby. Pod względem liczby zabitych grudzień był drugim najtragiczniejszym miesiącem ubiegłego roku!

- Zima to okres, kiedy powinniśmy zachować na drodze wzmożoną ostrożność, a także odpowiednio przygotować samochód do jazdy – mówi Daria Krawczak, Menadżer ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. – Stosując się do kilku prostych zasad, znacznie zmniejszymy wypadku. Szczególnie, że mamy teraz czas, kiedy drastycznie pogarszają się warunki atmosferyczne i drogowe, wcześnie zapada też zmrok.

Jak wiele zależy od nas, pokazują policyjne statystyki. Za 82% wszystkich ubiegłorocznych wypadków winę ponosili kierujący. Z tego, jak podaje policja dwie główne przyczyny to: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (26,1%) oraz nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu (26,8%). – Dostosowanie się do panujących warunków jest szczególnie istotne teraz, kiedy będzie padał śnieg, deszcz, wcześnie robi się ciemno – podkreśla Daria Krawczak. – W szczególności powinniśmy zadbać o wymianę opon, odśnieżenie pojazdu przed jazdą, wolniejszą jazdę i właściwe zachowanie, gdyby zdarzyło nam się wpaść w poślizg.

Zimowy dekalog kierowcy:

1. Przygotuj auto na zimę! Wymień opony na zimowe, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza, sprawdź hamulce, sprawdź i w razie konieczności wymień pióra wycieraczek, zadbaj o zimowy płyn do spryskiwaczy.
2. Zadbaj o dobrą widoczność! Przed odjazdem zawsze odśnież samochód i usuń lód z szyb.
3. Unikaj wysokich obrotów silnika! Kiedy silnik nie jest jeszcze rozgrzany, wysokie obroty mogą doprowadzić do jego uszkodzenia.
4. Dostosuj prędkość do panujących warunków! Zaplanuj więcej czasu na podróż i zwolnij.
5. Zachowaj bezpieczną odległość od poprzedzającego cię pojazdu! Oceń ją stosując zasadę „dwóch sekund”*.
6. Pamiętaj, że na lodzie droga hamowania wydłuża się nawet 10 razy! Uważaj, obserwuj i planuj zatrzymanie pojazdu, rozpoczynaj hamowanie wcześniej niż w lecie.
7. Unikaj gwałtownych skrętów kierownicą! To może doprowadzić do niekontrolowanego poślizgu.
8. Nie panikuj w przypadku poślizgu! Zwykle puszczenie gazu lub hamulca pozwala na odzyskanie sterowności i przyczepności, pamiętaj o skręceniu kierownicy w tę stronę, w którą zarzuca tył samochodu.
9. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania! Nie masz wpływu na to, kto znajduje się na drodze i jak się zachowa. Inni kierowcy mogą cię zaskoczyć.
10. Zachowaj na drodze umiar i zdrowy rozsądek, czyli włącz myślenie!

* Zasada dwóch sekund
Prowadząc samochód, należy wybrać przed sobą charakterystyczny stały punkt przy drodze (np. znak, słupek kilometrowy, drzewo). W chwili, gdy ten punkt minie poprzedzające nas auto, zacznijmy liczyć upływające sekundy. Następnie, jeśli sami miniemy wybrany punkt zanim upłyną 2 sekundy, oznacza to, że jesteśmy za blisko i musimy zwiększyć odstęp. Odległość, jaką samochód może pokonać w ciągu wspomnianych 2 sekund, to absolutne minimum bezpiecznego odstępu (na suchej nawierzchni asfaltowej i przy optymalnych warunkach drogowych). Jeśli warunki atmosferyczne ulegną pogorszeniu (mgła, deszcz), to musimy zwiększyć odstęp od poprzedzającego pojazdu do co najmniej 4-5 sekund. Natomiast na ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni musi on być nawet dziesięciokrotnie większy!

oprac. jm

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Marek #1866632 | 188.146.*.* 26 lis 2015 12:10

    Piersze przykazanie jest do bani i nieprawdziwe-to wiedzą Ci, którzy trochę znają się na motoryzacji, że w przypadku gdy mamy 5stopni Celcjusza i pada śnieg to opona zimowa jest o ok 40% mniej skuteczna od letniej. Pozdrawiam i szerokiej drogi kierowcy

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz