Kiedy grypa złapie za kierownicą...

2015-11-05 09:45:51 (ost. akt: 2015-11-05 11:52:04)
Kiedy grypa złapie za kierownicą...

Autor zdjęcia: Renault

Czy wiemy o tym, że prowadzenie auta, gdy jesteśmy chorzy, może być równie niebezpieczne, jak po spożyciu alkoholu? Brytyjskie badania pokazują, że chorując na grypę nasza koncentracja spada o ponad 50 proc.

Jazda samochodem wymaga od kierowcy przede wszystkim odpowiedzialności. Dlatego pod wpływem choroby, złego samopoczucia czy w przypadku zażywania leków, które bezpośrednio wpływają na sprawność motoryczną, kierowca powinien zrezygnować z podróży lub np. przesiąść się na transport publiczny. — Tym sposobem może uniknąć niebezpiecznych sytuacji wynikających ze spadku koncentracji, zaspania czy podenerwowania — mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Prowadzenie pojazdu wymaga od kierowcy pełnej koncentracji na tym co dzieje się wokół niego. Typowe objawy przeziębienia mogą jednak obniżyć koncentrację, jak dowodzą badania przeprowadzone przez Cardiff University’s Common Cold Centre, nawet o 50 proc. Bóle głowy, mięśni i stawów, gorączka, kaszel, katar, zmęczenie, a nawet dreszcze uniemożliwiają bezpieczne prowadzenie samochodu.
— W utrzymaniu skupienia na drodze przeszkadzają takie czynności jak czyszczenie nosa, ziewanie czy odruch kichania. Wówczas chwila nieuwagi prowadzi do częstego, gwałtownego hamowania czy dużo poważniejszych konsekwencji. Niebezpieczeństwo wypadku w takim stanie powinno zmobilizować chorego kierowcę do pozostania w domu — ostrzegają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Badania pokazały, że czas reakcji osób z przeziębieniem i grypą znacznie się wydłuża, gwałtowne hamowania są częstsze, a kierowcy znacznie mniej uważają na to co dzieje się na drodze.
Zażywane leki mogą mieć negatywny wpływ na zdolności motoryczne kierowcy. Dlatego przed zażyciem leku powinien zapoznać się z informacjami zawartymi w ulotce i sprawdzić, czy nie ma negatywnego wpływu na zdolność prowadzenia auta. Aktywny środek leku może pozostawać w organizmie przez bardzo długi czas i wpływać negatywnie na kierowcę, który w takim przypadku powinien pozostać w domu albo jechać w samochodzie jako pasażer.

Komentarze (2)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. montee #1856267 | 83.9.*.* 12 lis 2015 14:59

    Kiedy grypa złapie za kierownicą to wtedy po powrocie do domu trzeba zrobić dokładnie to samo, co powinno się robić podczas grypy.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Bezpieczny Kierowska #1853852 | 207.244.*.* 9 lis 2015 15:56

    Dobrze, że zaszczepiłam się w tym sezonie na grypę. Będę bezpiecznym kierowcą, a choroba mnie nie rozłoży . W tamtą jesień chorowałam, co źle wpłynęło na moją pracę. Kiedy przeczytałam więcej na temat szczepień, upewniłam się, że warto w nie inwestować… http://zaszczepsiewiedza.pl/szczepienia/ dorosli/kiedy-warto-sie-zaszczepic/grypa /

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz