W jaki sposób poprawić widoczność podczas jazdy motocyklem?

2021-07-23 07:28:27 (ost. akt: 2021-07-23 07:35:40) Artykuł sponsorowany

Podczas jazdy motocyklem widoczność odgrywa kluczową rolę. Motocyklista musi mieć „oczy dookoła głowy”, uważając na nadjeżdżające pojazdy czy przeszkody, których pełno na publicznych drogach. Bardzo ważne jest również to, aby kierowca motocykla był widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. W jaki sposób możesz poprawić ten parametr? Podpowiadamy!

W jaki sposób poprawić widoczność podczas jazdy motocyklem?
Jeżeli samemu chcesz dobrze widzieć podczas jazdy motocyklem, zainwestuj w dobry kask, który odprowadza wilgoć i zapobiega zaparowaniu szybki. Wygodna ochrona głowy umożliwi Ci też swobodne obracanie głowy i obserwację otoczenia. Jednak pełne bezpieczeństwo zapewnisz sobie tylko wtedy, gdy będziesz również świetnie widoczny dla innych.

Kiedy widoczność ma kluczowe znaczenie?


Zawsze! Istnieją jednak sytuacje, gdy widoczność diametralnie spada, zwiększając ryzyko wypadku drogowego. Najczęściej problemy z zauważeniem motocyklisty generują trudne warunki pogodowe. Należą do nich przede wszystkim mgła i deszcze, które podczas sezonu motocyklowego zdarzają się często. Jednak równie trudno jest zauważyć jednoślad po zmroku.
Jeżeli chcesz bezpiecznie poruszać się po publicznych drogach, koniecznie musisz zwrócić uwagę na ten aspekt. Nawet jadąc w pogodny, słoneczny dzień, powinieneś mieć akcesoria zwiększające Twoją widoczność. Wystarczy oślepiające kierowcę słońce, aby ten nie zauważył Cię na skrzyżowaniu, wyjeżdżając z drogi podporządkowanej.

Pamiętaj, że widoczność to jedno, a dostosowanie prędkości do warunków na drodze to drugie – jeżeli widzisz, że inni uczestnicy ruchu drogowego mogą mieć ograniczone pole widzenia, to zmniejsz prędkość i zwiększ czujność.

Sprawdź stan techniczny motocykla


Przed jazdą dokładnie sprawdź swój motocykl. Przede wszystkim skontroluj stan świateł. Ważne jest, aby działały światła mijania, długie (drogowe) oraz postojowe i stopu – zarówno na hamulcu nożnym jak i ręcznym! Działanie świateł to jednak pierwsza część kontroli.

Druga związana jest z ich odpowiednim ustawieniem. Nie mogą one oślepiać innych kierowców, ale jednocześnie mają zapewnić Ci wysoką widoczność, bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jeżeli nie jesteś pewien ustawienia, możesz udać się do najbliższej stacji diagnostycznej, gdzie za drobną opłatą diagnosta dokładnie sprawdzi i wyreguluje poziom świecenia lamp.
Pamiętaj też o odpowiednich żarówkach. Postaw na sprawdzone elementy, posiadające homologację. Te mogą poprawić widoczność o ponad 70 procent względem części tańszych, ale nieprzetestowanych w warunkach drogowych. Co więcej, markowe i homologowane żarówki najprawdopodobniej będą pracowały o wiele dłużej niż ich tańsze zamienniki.

Zwróć uwagę na swój ubiór


Poza motocyklem, widoczny na drodze musisz być również Ty. Zacznijmy od wspomnianego wcześniej kasku. Swobodne poruszanie głową i odparowywanie szyby to jedno, a jego wygląd to drugie. Na przykład kaski HJC dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, które nie tylko ciekawie wyglądają, ale też są bardzo łatwe do zauważenia. Jeżeli chcesz mieć pewność, że kierowca innego pojazdu Cię zauważy – postaw na jaskrawe barwy.

Z kolei kurtka motocyklowa zwykle jest czarna, stąd warto zainwestować w model z wszytymi już elementami odblaskowymi lub dodatkowo się w nie wyposażyć. Do takich akcesoriów należą różnego rodzaju opaski, szelki, emblematy, breloki i wszystko to, co doskonale odbija światło. Dzięki temu będziesz widoczny dla innych nawet w trudnych warunkach drogowych czy po zmroku. Pamiętaj, że emblematy odblaskowe możesz mieć również na nogach – montując je na spodniach oraz butach (niektóre posiadają wbudowane odblaski na części pięty).

W dłuższą trasę, po zmroku albo w przypadku ograniczonej widoczności przez deszcz czy mgłę przydać może się kamizelka motocyklowa z odblaskowego materiału. Zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo, nawet w bardzo trudnych warunkach pogodowych. Sprawia, że motocyklista jest widoczny nawet o 150 metrów dalej względem jazdy bez kamizelki. Taki dystans umożliwia całkowite wytracenie prędkości i uniknięcie zderzenia. Ubranie tego typu dostępne jest zarówno w formie pełnej, jak i odblaskowych pasów zakładanych na kurtkę.

Nie oszczędzaj na bezpieczeństwie!


Jak widzisz, masz wiele różnych możliwości zwiększenia swojej widoczności podczas jazdy. Pamiętaj, żeby sumiennie kontrolować stan techniczny swojego motocykla oraz zmieniać wyposażenie na bardziej rzucające się w oczy. Nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie – każdy element odblaskowy, jaskrawe i wytrzymałe ubranie oraz mocniejsza, atestowana żarówka może uratować Ci zdrowie, a nawet życie.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB