Czy aplikacja nauczy nas właściwie parkować?

2017-02-07 14:22:00 (ost. akt: 2017-02-07 15:48:50)
Ci, którzy parkują niewłaściwie muszą liczyć się również z założeniem blokady na koło

Ci, którzy parkują niewłaściwie muszą liczyć się również z założeniem blokady na koło

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Brytyjczycy znaleźli sposób na parkingowych "mistrzów kierownicy". Napisali aplikację mobilną, która pozwala zgłosić nieprawidłowo postawiony samochód i jeszcze można na tym zarobić 10 funtów!

Ile razy zdarzyło wam się, że na osiedlu nie możecie przejść, bo samochód blokuje cały chodnik? Chcielibyście wnieść meble do mieszkania, ale samochód transportowy nie może podjechać pod wejście do klatki, bo zastawia je auto sąsiada? Takich sytuacji jest mnóstwo i nie zrozumcie nas źle, nie oceniamy tutaj kwestii umiejętności kierowcy, parafrazując słowa piosenki Jerzego Stuhra: parkować każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej. To zrozumiała sprawa. Chodzi o kierowców, którzy są zbyt leniwi, żeby przejść sto metrów z parkingu do supermarketu, więc zostawiają swoje auto prawie w wejściu, zastawiając inne samochody. To "mistrzowie kierownicy", tak krótkowzroczni, że stawiają swoje pojazdy na parkingu w centrum handlowym równolegle, zajmując nim trzy miejsca.

Wielu próbowało walczyć z "parkującymi inaczej". Były akcje z karnymi naklejkami, media co jakiś czas publikują galerie zdjęć o parkowaniu bez wyobraźni, pojawiła się nawet strona internetowa z kierowcami, którzy robią sobie żarty z innych uczestników ruchu. Alternatywną opcją mogłaby być aplikacja CPM UK Car Park Management. O czym konkretnie mowa?

Brytyjczycy opracowali program na urządzenia mobilne, za pomocą którego można zgłosić nieprawidłowo zaparkowany pojazd i zarobić na tym aż 10 funtów! Aplikacja należy do firmy CPM UK Car Park Management, która posiada sieć parkingów w Wielkiej Brytanii. Mieszczą się one głównie pod restauracjami McDonald’s oraz marketami Tesco. Nic więc dziwnego, że właściciel parkingu chce dbać o komfort wszystkich jego użytkowników, a za zgłaszanie fantazyjnych parkowań planuje przyznawać nagrody.

Wątpliwą kwestią jest jedynie sprawa donosicielstwa. Z jednej strony to paskudny nawyk rodem z PRL-u. Jednak niewłaściwe zachowanie, szczególnie, że nie wynika ono zazwyczaj z braku umiejętności, a zwyczajnie z ludzkiej głupoty i lenistwa, musi być zauważane i negowane. Aplikacja ta mogłaby przyczynić się do edukowania kierowców i szerzenia kultury za kierownicą.

Na razie CPM UK Car Park Management to ewenement na skalę światową i nie ma swojego odpowiednika w Polsce. Czy znajdzie się chętny, który wykorzysta pomysł Brytyjczyków? Trzymajmy za to kciuki!
Adam NowińskiKomentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB