Zadbaj o swoje auto wiosną

2015-03-27 10:27:55 (ost. akt: 2015-03-27 10:33:23) Artykuł sponsorowany
Zadbaj o swoje auto wiosną

Autor zdjęcia: Czech-Serwis

Po zimie warto sprawdzić stan naszego samochodu. Szczególnie, jeżeli chodzi o zawieszenie czy układ hamulcowy.

- Początek wiosny wiąże się nie tylko z wymianą opon na letnie – mówi specjalista z firmy Czech-Serwis z Olsztyna. - Te trzeba wymienić, jeżeli średnia temperatura ustabilizuje się na poziomie 7 st. Celsjusza. Przy okazji warto pamiętać, aby były dobrze wyważone i miały odpowiednie ciśnienie. Warto się rozejrzeć, bo niektóre warsztaty oferują w tym okresie duże rabaty związane z wymianą. A może twój samochód potrzebuje nowych kapci? W naszym kraju minimalna, wymagana wysokość bieżnika to 1,6 mm. Jeżeli jednak chcemy czuć się bezpiecznie, powinna ona wynosić min. 4 mm. W innym razie nasze auto będzie narażone na aquaplaning, tzn. utratę przyczepności na mokrej nawierzchni.

- Kolejnym elementem, jaki powinien być sprawdzony jest stan zawieszenia – mówi ekspert z firmy Czech-Serwis. - To zapewne zostało zużyte podczas zimy. Niesprawne amortyzatory to kiepskie tłumienie drgań oraz, co warto pamiętać, dłuższa droga hamowania. Podczas jazdy pojazd podskakuje na nierównościach odrywając się od nawierzchni. Sytuacje takie są naprawdę niebezpieczne.

Warto sprawdzić również stan wycieraczek. Kiedy padał śnieg czy deszcz, pióra nie narzekały na brak pracy. Ich wymiana nie wiąże się z dużym wydatkiem, a zdecydowanie mogą poprawić komfort jazdy. Pamiętajmy także o klimatyzacji. Ta również powinna być regularnie serwisowana. W innym razie ucierpi na tym nasze zdrowie. Kto chciałby wdychać powietrze zanieczyszczone pleśnią oraz grzybami nagromadzonymi podczas sezonu zimowego?