Kiedy założyć łańcuchy przeciwśniegowe?

2016-11-20 07:42:00 (ost. akt: 2016-11-18 14:43:01)
Kiedy założyć łańcuchy przeciwśniegowe?

Autor zdjęcia: Pixabay

Są takie warunki na drodze, kiedy opony zimowe wymiękają... Wówczas pozostają nam tylko łańcuchy.

Łańcuchy przeciwśniegowe należy zakładać przynajmniej na dwa koła napędowe. Ich rozmiar trzeba dostosować do wymiaru koła. Łańcuchy różnią się wzorem, w jaki ogniwa układają się na oponie, a także materiałem, z którego są wykonane. Im więcej metalowych splotów znajduje się na bieżniku, tym łatwiejsza będzie jazda po zaśnieżonej nawierzchni. Najlepsze łańcuchy to te, których ogniwa mają ostre krawędzie, wrzynające się w śnieg lub lód.

— Jadąc w łańcuchach przeciwśniegowych nie przekraczaj zalecanej przez producenta maksymalnej prędkości jazdy (zazwyczaj ok 40 km/h) pamiętaj też o ograniczeniach prędkości, a przede wszystkim jedź z taką prędkością, aby panować nad pojazdem — radzą trenerzy Bezpiecznej Jazdy Renault.
— Łańcuchy należy zdjąć, kiedy zjedziemy z powrotem na asfaltową nawierzchnię. Jazda po asfalcie z łańcuchami na kołach powoduje niszczenie nawierzchni, opon i samych łańcuchów. Taka jazda jest również niezgodna z przepisami, ponieważ łańcuchów można używać tylko na drogach ośnieżonych. Trzeba też unikać gwałtownego przyspieszania i hamowania. Po zakończeniu eksploatacji należy łańcuchy wypłukać w ciepłej wodzie i wysuszyć.

Jeśli przy drodze pokrytej śniegiem ustawiony jest znak C-18 „nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych”, to jazdę kontynuować możemy tylko z założonymi łańcuchami, na co najmniej dwa koła napędowe. Znak C-18 nie obowiązuje, kiedy droga nie jest pokryta śniegiem.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB