Skóra czy welur - oto jest pytanie

2015-04-09 12:40:00 (ost. akt: 2015-04-09 12:40:23) Artykuł sponsorowany
Skóra czy welur - oto jest pytanie

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Na forach internetowych można śledzić dyskusje na temat tego, czy kupować samochód z tapicerką skórzaną czy welurową… Zarówno jedna opcja, jak i druga ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Warto umiejętnie je pielęgnować, aby służyły jak najdłużej.

Na początek warto sprawdzić z jakim rodzajem tapicerki mieliśmy do tej pory do czynienia i jak się ona sprawdzała. Informacje na ten temat są zazwyczaj umieszczane na metce przyszytej do materiału. Jakie więc mamy rodzaje tapicerek? Do najczęściej spotykanych należą tapicerki welurowe. Najdroższymi, a jednocześnie najłatwiejszymi do pielęgnacji są te wykonane ze skóry. Trzecim rodzajem tapicerek są bawełniane, które nie elektryzują się tak jak welurowe, ale niestety nie są tak odporne na brud jak pozostałe. Co można powiedzieć o każdej z nich?

Fot. Bartosz Cudnoch

Po pierwsze skóra - przez wielu uważana za „królową tapicerek”. Przede wszystkim jest materiałem naturalnym, siedzi się na niej wygodnie i jest najbardziej odporna na zabrudzenia. Kiedy tylko się zabrudzi, łatwo ją wyczyścić ze względu na jej fakturę. Jednak trzeba to zrobić umiejętnie. Jeżeli mamy co do tego obawy, lepiej tę czynność powierzyć serwisowi. Do czyszczenia skóry używa się specjalnego środka, a do jej pielęgnacji - mleczka. Odpowiednio pielęgnowana będzie służyła nam długie lata. Ale, żeby nie było tak słodko, warto wsłuchać się również w głosy internautów nieprzychylne temu rodzajowi materiału. Jedni twierdzą, że latem skóra zbyt się nagrzewa, a zimą jest z kolei nieprzyjemna w dotyku… Problemy te rozwiązują klimatyzacja oraz ogrzewane fotele. A cena tapicerki skórzanej? No cóż, za dobry materiał trzeba też dobrze zapłacić.

https://m.wm.pl/2015/04/orig/mpotbr6390-v1-239201.jpg

Po drugie welur. Przed wiekami materiału tego używano do wyrobu wytwornych strojów. Dziś wytwarza się z niego między innymi obicia tapicerskie w samochodach. Jej minusem jest to, że się elektryzuje i nie jest zbyt odporna na zabrudzenia. Nie jest też łatwa w pielęgnacji, bo brud i kurz penetrują ją w głąb. Zwolennicy będą jednak podkreślali jej cenę, bo ten rodzaj tapicerki należy do najbardziej rozpowszechnionych. Jej plusem jest również to, że nie jest tak „kapryśna” latem oraz zimą, jak królowa tapicerek, czyli wspomniana skóra. Do jej czyszczenia używa się między innymi aktywnej pianki, którą pozostawia się na kilka minut. Wcześniej jednak należy ją dokładnie odkurzyć.

Fot. Bartosz Cudnoch

Po trzecie tapicerki bawełniane. To bardzo uniwersalny materiał, który ma zastosowanie od wieków. Tapicerki z niego wykonane są przyjemne w dotyku o każdej porze roku. Pozwalają również oddychać skórze. Nie elektryzują się tak, jak te welurowe, ale niestety są mniej odporne na zabrudzenia. Bawełna nie jest również odporna na gniecenie. Jedną z jej wad jest to, że wchłania wilgoć i w związku z tym często się brudzi. Fachowcy, którzy zajmują się ich czyszczeniem na co dzień sugerują używanie specjalnych preparatów.

Fot. Bartosz Cudnoch