Jaki z ciebie kierowca?

2014-08-14 09:43:22 (ost. akt: 2014-08-14 09:54:41)



Psychologowie wyodrębnili pięć typów kierowców. Warto zastanowić się, do którego z nich się zaliczamy... Czy nie jesteśmy zagrożeniem dla innych użytkowników dróg?

Jaki z ciebie kierowca?

Fot. Skoda


Kierowca z syndromem Mad Maxa — nie ma bardziej dominującego, pewnego i zapatrzonego w siebie kierowcy. Swoim zachowaniem chce podporządkować innych kierowców. Jego reakcji nie ograniczają przepisy, a swoim postępowaniem wywołuje u innych kierowców gniew, irytację i frustrację. Jeśli na drodze trafi na podobny typ kierowcy, efektem może być mniej lub bardziej niekontrolowana agresja.



Kierowca z syndromem wychowawcy — „nauczyciel” za kółkiem. Pouczanie innych uczestników ruchu drogowego jest dla niego sposobem na budowanie swojej wartości. Uważa, że dzięki temu, iż zna i przestrzega zasady, może pouczać innych. „Jestem lepszy, tobie też pokażę jak masz się zachowywać” — taki styl zachowania na drodze może wywołać u innych uczestników nieufność i agresję.     
     


Kierowca z syndromem egoisty — typ kierowcy mocno skoncentrowany na sobie. Interesuje go jego własny interes. Na drodze nie zauważa innych uczestników, wymusza na nich zachowania, które poprawiają jego drogową sytuację. Sam natomiast nie jest skłonny do społecznych zachowań np. wpuszczenia czy przepuszczenia innego uczestnika ruchu.



Kierowca odreagowujący lęki — wśród kierowców są tacy, którzy nie potrafią na drodze zachowywać się neutralnie. Ich styl jazdy jest albo agresywny albo defensywny. Reakcje na drodze są trudne do przewidzenia. Często ich reakcjami rządzi chęć poczucia społecznej akceptacji swoich zachowań. Na drodze mogą się zachowywać wbrew przepisom, ponieważ ich pewność siebie jest słabsza, a odważne zachowania innych kierowców mogą spowodować wycofanie. Kierowcy ci, wywołują nieufność i lekceważenie. Są traktowani z góry i często padają ofiarami drogowej agresji oraz wymuszania na nich nieprawidłowych zachowań.



Kierowca asertywny — kierowca, którego można określić mianem dojrzałego. Doskonale porusza się na drodze, dąży do określonego celu. Nie poddaje się emocjom. Na drodze zachowuje się życzliwie, tzn. zauważa innych uczestników ruchu drogowego, wyzwala pozytywne emocje oraz świeci przykładem i życzliwością. Czy łatwo znaleźć idealnego kierowcę? Jeśli rozejrzymy się dookoła będziemy wiedzieli ilu takich jest. A może warto spojrzeć w lustro i wówczas odpowiedzieć sobie na to pytanie.
Źródło: Samar      


Komentarze (9)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. rC #1461254 | 79.185.*.* 14 sie 2014 15:26

    Co redaktorku, prowokacja nie poszła?? słabiutkie zainteresowanie.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. miszcz kierownicy #1461202 | 79.185.*.* 14 sie 2014 14:24

    Ja mam wszystkie pięć typów w sobie, DAJCIE MI PEDAŁ GAZU!!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Robinson #1461021 | 46.170.*.* 14 sie 2014 11:13

    Nie został opisany "kierowca psycholog". Z pewnością jest to ideał. Przyznam szczerze, że opinie psychologów są mniej wiarygodne niż wróżenie z fusów kawy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. pasażerka mpk #1460989 | 62.152.*.* 14 sie 2014 10:43

      A jaki ma syndrom kierowca linii 24 , który w dniu wczorajszym jechał z Minakowskiego o godz. 2038. w stronę dworca. Widział doskonale,że od skrzyżowania biegłam do autobusu/ mam 60 lat/ i dobiegłam tylko ,że kierowca zamknął mi drzwi DOSŁOWNie przed nosem . Powie ktoś , że trzeba było wyjść wcześniej. Wracałam po 13 godzinach pracy do domu i nie ode mnie zależało kiedy wyjdę. Następny autobus miałam o 21.05. Panie kierowco!!Życzę Panu , żeby kiedyś ktoś potraktował pana tak jak pan mnie.

      Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

      1. MATi #1460973 | 31.61.*.* 14 sie 2014 10:24

        Reasumując - nie ma normalnych ludzi. Ciekawe czy ktoś badał tych psychologów. :-)

        Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz