Bez klimy ani rusz

2014-08-04 09:52:54 (ost. akt: 2014-08-04 09:56:37)



Wystawiony na działanie słoneczne pojazd jest niczym zamknięta puszka, w której temperatura sięga nawet 70 stopni... Recepta na to może być tylko jedna — klimatyzacja.

Bez klimy ani rusz

Fot. Paweł Berkolec



Podczas tegorocznych upałów trudno wyobrazić sobie jazdę samochodem bez klimatyzacji. Jak właściwie jej używać, aby zaoszczędzić w portfelu i na zdrowiu?



Uwaga na szok termiczny 



Niewłaściwe używanie klimatyzacji może mieć niepożądane skutki. Mowa o podrażnieniu gardła, jego zapaleniu oraz alergii. Przede wszystkim należy unikać szoku termicznego. Otóż, różnica pomiędzy temperaturą panującą na zewnątrz, a tą w aucie nie powinna być wyższa niż 10-15 stopni.
Temperatura wnętrza wystawionego na działanie promieni słonecznych samochodu może sięgnąć nawet do 70 st. Celsjusza. Co więc zrobić przed wejściem do auta? Przede wszystkim je wywietrzyć. Z włączeniem klimatyzacji należy poczekać kilka minut. Przez ten czas należy jechać z otwartymi szybami. W ten sposób nie obciążymy zbytnio systemu. 



Czy klimatyzacja jest droga?



Niektórzy twierdzą, że klimatyzacja nie jest bardziej paliwożerna niż... jazda z opuszczonymi szybami. Otóż samochód musi zużyć odpowiednią ilość paliwa, aby pokonać zwiększony opór aerodynamiczny. 
Oprócz efektywnego używania klimatyzacji, należy pamiętać o tym, aby samochód parkować w zacienionym miejscu i stosować ekrany odbijające promieniowanie słoneczne na szyby. Tych parę czynności wystarczy do tego, aby temperatura w kabinie nie osiągała tej, panującej na Saharze, a przy okazji zaoszczędzimy na klimatyzacji i paliwie. 



A co z alergikami?



Prawidłowo działająca klimatyzacja nie powinna zaszkodzić osobie cierpiącej na alergię. W przeważającej części oczyszcza ona powietrze z pyłków roślin, bakterii oraz grzybów. O klimatyzację należy jednak odpowiednio dbać. Przynajmniej raz w roku powinno oczyszczać się kanały doprowadzające powietrze do wnętrza pojazdu oraz ją odgrzybiać. Jeżeli nie będziemy o nią odpowiednio dbali, to objawy alergiczne podczas jazdy samochodem będą się nasilały i doprowadzą do łzawienia oczu lub kichania. 
Używając klimatyzacji należy dbać również o dostateczne nawadnianie organizmu. Pomocne mogą być wówczas wody morskie, które zapobiegają wysuszeniu błon śluzowych. 



Działała już przed II wojną światową



Pierwsza klimatyzacja samochodowa została zamontowana w 1933 roku w Stanach Zjednoczonych. Było to jednak dość prymitywne urządzenie bez odpowiedniej regulacji. 
Kilka lat wcześniej klimatyzację zamontowano na statku pasażerskim oraz w wagonie kolejowym. Jej wynalazcą był Willis Carrier, nazywany ojcem klimatyzacji. Dopiero dwadzieścia lat później zaczęto montować ją do samochodów seryjnych. Rozwiązanie to zastosował Cadillac. Już pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku wyposażano w nią połowę aut produkowanych w USA. 

woj 



Kilka cennych rad jak postępować z klimatyzacją:

• aby doprowadzić do ochłodzenia kabiny, należy włączyć klimatyzację oraz obieg zamknięty powietrza;

• temperaturę w samochodzie należy obniżać stopniowo, a nie gwałtownie;

• po osiągnięciu odpowiedniej temperatury, obiegu zamkniętego należy używać tylko w niektórych sytuacjach — korkach drogowych czy przejazdach przez tunele; 

• nawiewu nie należy kierować bezpośrednio na twarz, tylko na szyby lub nogi;

• należy pamiętać o odświeżaniu wnętrza samochodu; 

• kilka minut przed końcem podróży należy pamiętać o tym, aby wyłączyć klimatyzację, co pozwoli uniknąć szoku termicznego. 




Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB