Jedziesz samochodem na wakacje? Nie zapomnij o...

2014-08-04 09:44:26 (ost. akt: 2014-08-04 09:41:51)

Wakacje to tradycyjnie czas urlopów oraz podróży - zazwyczaj samochodem. Wbrew pozorom, podróżowanie autem nie jest takie łatwe i niekiedy stanowi prawdziwe wyzwanie. Co zrobić, żeby podróż była bardziej znośna?

Jedziesz samochodem na wakacje? Nie zapomnij o...

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Janusz Mroczkowski

Aby pokonywanie znacznych dystansów pojazdem „wypełnionym po brzegi” pasażerami i ich bagażami w temperaturze przekraczającej niekiedy 30 stopni było komfortowe i bezpieczne, warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Poniżej podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę przed oraz podczas wakacyjnych wojaży.

Za decyzją, by na wakacje wyjechać autem, stać może cały szereg różnych powodów. Samochodem przewieziemy bez wątpienia zdecydowanie więcej bagaży, niż np. samolotem. Co więcej, sami decydujemy o trasie przejazdu, co w przeciwieństwie do zorganizowanych wycieczek autokarowych pozwala nam na dużo bardziej indywidualne zwiedzanie.

Niezależenie jednak od przyczyn, dla których wybraliśmy właśnie samochód, by wygodnie dojechać nim na długo wyczekiwany urlop należy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach związanych z obsługą pojazdu w sezonie letnim.

Skontroluj stan techniczny

- Pierwszą, absolutnie kluczową kwestią, o którą musimy zadbać jeszcze przed wyjazdem, jest prawidłowy stan techniczny pojazdu. Szczególną uwagę zwracajmy zwłaszcza na elementy wpływające na nasze bezpieczeństwo – mówi Grzegorz Król, kierownik serwisu w "Martom".

Zanim więc wybierzemy się na wakacje, powinniśmy skontrolować stan układu hamulcowego, kierowniczego i zawieszenia. Tego typu podstawowe badania można przeprowadzić np. na ścieżce diagnostycznej. Warto to zrobić zwłaszcza w sytuacji, gdy od realizacji badań technicznych minęło już trochę czasu.

Przy tej okazji uzupełnijmy też wszystkie płyny eksploatacyjne. Nie możemy także zapominać o prawidłowej widoczności – nocą, na nieco dłuższych trasach, właściwie funkcjonujące spryskiwacze czy wycieraczki mogą okazać się wręcz niezbędne.

Nie zapominaj o oponach i ubezpieczeniu

Istotnym elementem, o którym większość kierowców zapomina, jest prawidłowa ilość powietrza w oponach. - Każdy pojazd ma ściśle określone 3-4 wartości ciśnienia w ogumieniu. Przy kilku pasażerach i ich bagażach poziom ten powinien być zdecydowanie wyższy, niż na co dzień. A jeśli przed wyjazdem zapomnimy o dopompowaniu kół, narażamy się na nadmierne nagrzewanie się opon, co znacząco skraca ich żywotność – dodaje Grzegorz Król.

Niestety, rzadko kontrolujemy także stan kół zapasowych. Co więcej, niektóre pojazdy nie są w nie nawet wyposażone! Zamiast nich producenci proponują tzw. zestawy naprawcze opon, dedykowane jednak wyłącznie do niewielkich uszkodzeń. Wybierając się w dłuższą trasę warto więc pomyśleć o nieco bardziej tradycyjnym rozwiązaniu.

Z usunięciem ewentualnych usterek na drodze pomóc nam może nasze ubezpieczenie. Przed urlopem powinniśmy zatem sprawdzić, co obejmuje wykupiony przez nas pakiet i na co możemy liczyć w kraju, do którego się wybieramy.

Klimatyzacja, czyli komfort i bezpieczeństwo

Pokonywanie dłuższych dystansów latem z pewnością ułatwi nam sprawnie działający układ klimatyzacji. Upały, pełne słońce i brak cyrkulacji powietrza wpływają bowiem nie tylko na komfort podróżujących, ale i ich bezpieczeństwo, wydłużając chociażby czas reakcji kierowcy.

Do naszej listy zadań przed urlopem należy zatem dodać przegląd „klimy”, uzupełnienie środka chłodzącego i usunięcie ewentualnych usterek.

- Pamiętajmy też, by z klimatyzacji korzystać „z głową”. Nigdy nie schładzajmy pojazdu do skrajnych wartości, gdyż przy wysiadaniu możemy się narazić na szok termiczny. Lepiej wybrać temperaturę nieco niższą niż ta panująca na zewnątrz, np. 22-24 stopnie – wyjaśnia Grzegorz Król.

Co do samej jazdy, to generalnie przyjmuje się, że w ciągu 12 godzin jesteśmy w stanie pokonać około 900 kilometrów. Dobrze jest tak planować swoją trasę, by co 120 minut móc pozwolić sobie na kwadrans odpoczynku – kilka rozluźniających skłonów i skrętów czy np. krótki spacer po pobliskim parkingu.

Żarówki, linka, kluczyki

Na koniec warto wspomnieć o elementach, które powinniśmy zabrać ze sobą. Dobrze, jeśli będziemy pamiętać o zestawie podstawowych żarówek samochodowych, które, zwłaszcza w nocy na słabo oświetlonej trasie, w przypadku awarii mogą się okazać nieocenione.

- Jeszcze w domu sprawdźmy także systemy transportu pojazdu. Zamontowany hak czy linka holownicza w bagażniku z całą pewnością ułatwią nam uporanie się z ewentualnym problemem – podpowiada ekspert Grupy Martom.

Wielu kłopotów na urlopie dostarczyć nam może również utrata kluczyków. By zabezpieczyć się przed ich zgubieniem czy kradzieżą należy wziąć ze sobą duplikat, który będziemy trzymać w innym miejscu, najlepiej zawsze przy sobie: w kieszeni lub w damskiej torebce.

Jeżeli i Ty, chciałbyś zostać dziennikarzem obywatelskim, zarejestruj swoje konto w naszym Systemie Dziennikarstwa Obywatelskiego. Utworzenie własnego profilu zajmie Ci tylko chwilę! Wystarczy że:

1. Zarejestrujesz Swoje konto. Wypełniając dane, pamiętaj o podaniu aktualnego adresu e-mail.
2. Kliknij na link aktywacyjny, który otrzymasz w e-mailu. Zaloguj się do serwisu.
3. Uzupełnij swoje dane, załóż swój profil i zacznij pisać!Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ministrant #1454272 | 88.156.*.* 5 sie 2014 15:25

    Tirówki tylko z gumą panowie bo to jest niebezpieczeństwo przydrożne;)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz