Kartka papieru ratuje życie

2014-03-25 08:54:55 (ost. akt: 2014-04-07 13:42:35)

Każdego roku na naszych drogach dochodzi do wielu wypadków drogowych. Wówczas podczas akcji ratunkowej istotna jest każda sekunda... Dzięki Karcie Ratowniczej Pojazdu można zaoszczędzić ich wiele.

Kartka papieru ratuje życie

Autor zdjęcia: Fot. kartyratownicze.pl

— Już dawno zapomnieliśmy o tym, że jesteśmy tylko do pożarów — mówi st. kpt. Krzysztof Pardo, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Olsztynie.
Dziś spora liczba zgłoszeń, jakie otrzymują strażacy dotyczy wypadków drogowych. Wówczas to ze zgniecionych samochodów trzeba wydostać poszkodowanych pasażerów. Strażacy chwytają za nożyce hydrauliczne i rozcinają karoserię. Najważniejszym pytaniem, jakie sobie wtedy zadają jest — W którym miejscu to zrobić?

— Technologia się rozwija i produkowane są coraz nowocześniejsze samochody z różnymi systemami bezpieczeństwa — opowiada rzecznik prasowy KW PSP w Olsztynie. — Nowinki te chronią osoby podróżujące, ale niestety, z drugiej strony mogą powodować zagrożenie dla ratowników, którzy biorą udział w akcjach. Chodzi tu o m.in. o poduszki powietrzne, generatory gazowe oraz napinacze pasów bezpieczeństwa.

Z pomocą przychodzi wówczas Karta Ratownicza Pojazdu. Ujednolicona przez producentów pojazdów, w formacie A4 przedstawia schemat pojazdu z zaznaczonymi wzmocnieniami karoserii, rozmieszczonymi poduszkami powietrznymi, czy też gazowymi napinaczami pasów.
— Taką kartkę można włożyć za jedną z przeciwsłonecznych osłon w samochodzie, a informację o jej posiadaniu przykleić za przednią szybą — podpowiada Krzysztof Pardo. — Ułatwi to akcję ratowniczą.

Jak dowiodły przeprowadzone badania, Karta Ratownicza Pojazdu jest w stanie zaoszczędzić podczas akcji nawet 6-9 minut. Z powodzeniem jest stosowana w wielu krajach Europy. Kartę mnożna otrzymać m.in. w punktach dealerskich. Akcja propagująca karty prowadzona jest wspólnie z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej, Polskim Związkiem Przemysłu Motoryzacyjnego i Związkiem Dealerów Samochodów.

woj

Komentarze (2)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. xtc #1359561 | 89.71.*.* 26 mar 2014 16:49

    pismaku chyab jestes z uwm bo mnożna karta ratuje zycie :)

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. hahahaha #1359208 | 83.24.*.* 26 mar 2014 10:34

    chuja kartka papieru ratuje życie , rozwaga na motorze może uratować życie a nie durna naklejka . Jak by motocykliści rajdów na drogach nie urządzali to by nie gineli . Rozwaga rozwaga i jeszcze raz rozwaga

    ! - + odpowiedz na ten komentarz