Obowiązkowe wyposażenie samochodu

2012-09-02 12:00:00 (ost. akt: 2012-10-02 13:42:26)

Obowiązkowym wyposażeniem auta osobowego są trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. Posiadanie apteczki jest tylko zalecane. W rozporządzeniu ministra infrastruktury z 2002 r. jest zapis, iż w pojeździe powinien być m.in. trójkąt ostrzegawczy i gaśnica.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Autor: sxc.hu

Przepis ten nie dotyczy motocykli. Ponadto nie jest obowiązkowym elementem wyposażeniem auta osobowego apteczka, której wymaga się na przykład w autobusach, taksówkach, czy samochodach ciężarowych przystosowanych do potrzeb przewozu osób. W tej grupie są także samochody do nauki jazdy i egzaminowania kandydatów na kierowców.

Żółta figura


- Wielu kierowców używa niewłaściwego trójkąta ostrzegawczego bez znaków homologacji, który najczęściej ma zbyt małą powierzchnię odblaskową - przestrzega podinspektor Zygmunt Daniluk, ekspert-koordynator ds. ruchu drogowego w Wydziale Prewencji i Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie. - Sporo do życzenia pozostawia również ustawienie trójkąta na jezdni w razie awarii pojazdu. Najczęściej umieszcza się go bezpośrednio za unieruchomionym autem. Stwarza to niebezpieczeństwo innym kierowcom, którzy mają zbyt mało czasu na odpowiednią do sytuacji reakcję.

Bezpośrednio za uszkodzonym pojazdem lub na nim, trójkąt może być umieszczony na obszarze zabudowanym - tam, gdzie przez większą część doby obowiązuje prędkość 50 km/h. Poza obszarem zabudowanym odległość ustawienia trójkąta wynosi od 30 do 50 m, a na autostradzie lub drodze ekspresowej - 100 m za pojazdem.

Nie zawsze kierowcy pamiętają, że trójkąt ostrzegawczy służy także do oznaczania pojazdów holowanych. Powinien być umieszczony z tyłu, po lewej stronie pojazdu holowanego. Zamiast używania trójkąta, decydują się na jazdę na światłach awaryjnych, których włączenie uniemożliwia sygnalizowanie zmian kierunku jazdy lub pasa ruchu i powoduje dodatkowe zagrożenie. Jeżeli pojazd holowany nie jest oznakowany trójkątem ostrzegawczym grozi mandat w wysokości 150 zł.

Komu kamizelka?


Niektóre kraje europejskie wprowadziły obowiązek posiadania w samochodach co najmniej jednej kamizelki odblaskowej. Ma to swoje uzasadnienie w zapewnieniu bezpieczeństwa kierowcy i innym uczestnikom ruchu drogowego w sytuacjach awaryjnych, na przykład przy zmianie koła w nocy na nieoświetlonej drodze.

W Polsce obowiązek używania elementów odblaskowych dotyczy jedynie osób wykonujących pewne czynności lub roboty na drodze: policjant, inspektor inspekcji transportu drogowego, osoba nadzorującej przejście dzieci przez jezdnię w wyznaczonym miejscu, kierowca autobusu szkolnego. Dzieci do lat 15 poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym - muszą być wyposażone w elementy odblaskowe. Policja uważa, że ze względu na zbyt dużą ilość zdarzeń drogowych z udziałem pieszych należałoby rozszerzyć ten obowiązek na osoby dorosłe.

No gdzie ta gaśnica!


- Koło zapasowe nie jest wymagane w pojeździe - wyjaśnia Zygmunt Daniluk. Niemniej jego brak może być przyczyną kłopotliwej sytuacji w czasie podróży.

W licznych przypadkach stosuje się tzw. koła dojazdowe, o mniejszych wymiarach niż koła standardowe. Zajmują znacznie mniej miejsca w bagażniku. Ponadto pozwalają na awaryjny dojazd do warsztatu, w którym będzie można przywrócić sprawność auta.

Mimo iż wożenie apteczki w samochodzie osobowym nie jest obowiązkowe, warto jednak mieć ją w czasie jazdy. Powinna być w miejscu łatwo dostępnym. Zdarza się, że miesiącami, a nawet latami do niej nie zaglądamy. Dlatego należy kontrolować terminy ważności niektórych specyfików, na przykład wody utlenionej.

Trójkąt ostrzegawczy i gaśnica powinny być w miejscu łatwo dostępnym - przyznaje Zygmunt Daniluk. - W czasie kontroli drogowej zwracamy na zawartość środka gaśniczego, który nie może być mniejszy niż jeden kilogram.

Urszula Jankiewicz

Komentarze 13

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

 1. Ekspert Link4 #1723656 | 78.8.*.* 28 kwi 2015 00:32

  Wymogi dla gaśnicy: gaśnica musi być przede wszystkim ważna (sprawdź nalepkę homologacyjną), ponadto powinna być umieszczona w łatwo dostępnym i dobrze znanym miejscu, a zawartość środka gaśniczego nie może być lżejsza, niż 1 kg. Brak gaśnicy lub umieszczenie jej w miejscu, które nie jest łatwo dostępne grozi mandatem w wysokości od 50 do nawet 500 zł. Podobnie jest w razie braku trójkąta, dokumentów pojazdu czy ważnego ubezpieczenia OC.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Zbigniew Brzozowiec #1191241 | 88.156.*.* 5 wrz 2013 22:47

  Czy dopuszczalne jest bezpieczne użytkowanie koła 16 calowego z oponą o rozmiarze 205x55 w samochodzie wyposażonym w felgi aluminiowe 17 calowe z oponami w rozmiarze 225x45 ? Kupiłem w salonie nowego VW Jettę z kołami 17 calowymi i oponami firmy Michelem jako koło zapasowe pełnowymiarowe otrzymałem koło z felgą stalową 16 calową oraz opona w rozmiarze 205x55 firmy Hankook. Według VW wszystko jest OK.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Marek #1179403 | 178.42.*.* 23 sie 2013 20:30

   A ja wożę ze sobą gaśnicę 6 kg :) zapewniam, że taką można już ugasić małe co nie co.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Strażpol Piotrków Trybunalski #1135922 | 94.251.*.* 7 lip 2013 13:16

    Typowa gaśnica samochodowa to typy pożarów BC a więc gazy i ciecze. Ciała stałe to grupa A a więc najskuteczniejszą gaśnicą w samochodzie będzie gaśnica z oznaczeniem ABC

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. gruby #1135685 | 89.69.*.* 6 lip 2013 22:27

    gaśnica samochodowa straciła ważność więc z ciekawości użyłem jej. Myślę, że 2-3 papierosy można nią zgasić ale raczej nic więcej

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. Miks #1083873 | 178.43.*.* 13 maj 2013 23:22

    o dupe rozbić taką gaśnice. W razie pożaru co najwyżej można sobie na takowej usiąść i podziwiać ognisko. Większego pożaru samochodu tym nie ugasisz jedynie jakiś płomyczek.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Ogłoszenie

    Na skróty

    Samochody osobowe

    sprzedam, kupię, zamienię

    Samochody ciężarowe

    sprzedam, kupię, zamienię

    Motocykle

    sprzedam, kupię, zamienię

    Inne

    sprzedam, kupię, zamienię